MOBIL.sk MOBIL.sk

Môžete sa nakaziť nebezpečným koronavírusom, ak si objednáte tovar z Číny? Hľadali sme odpoveď!
zdroj: AbsolutVision / Pixabay.com

Môžete sa nakaziť nebezpečným koronavírusom, ak si objednáte tovar z Číny? Hľadali sme odpoveď!

Ľudia si vov veľkom objednávajú tovar z čínskych internetových obchodov. Dá sa prostredníctvom takejto zásielky nakaziť koronovírusom? Pokúsili sme sa nájsť odpoveď.

V posledných dňoch je ostro sledovaná situácia okolo koronavírusu, ktorý sa šíri z čínskeho mesta Wuhan. Je nebezpečný a šíri sa rýchlo do celého sveta. Čo je však najhoršie, ľudia naň umierajú, pretože medicína naň zatiaľ nepozná liek. Logicky sa teda objavuje otázka, či je potrebné sa obávať. Dnes je totiž veľa tovaru práve z Číny a mnohí ľudia si objednávajú cenovo výhodný tovar priamo z čínskych online obchodov. Je možné sa takýmto spôsobom nakaziť? Mali by sme sa obávať? Hľadali sme na tieto otázky odpoveď.

Nebudeme vás dlho naťahovať. Nie. Podľa našich zistení koronavírus prostredníctvom objednávky z čínskeho internetového obchodu dostať nemôžete. V tomto smere paradoxne pomáha to, čo vnímame na objednávkach z Číny ako jednu z mála nevýhod. Tovar z Číny prichádza do našich zemepisných šírok niekoľko týždňov a v ojedinelých prípadoch až niekoľko mesiacov. A práve tento fakt sa postará o to, že objednávateľ s tovarom nedostane neželaný bonus v podobe nebezpečného vírusu.

baliky zasielka posta
zdroj: pxhere.com

K téme sa vyjadril epidemiológ Zoran Radovanović, ktorý do celého problému vniesol viac svetla. Koronavírus je veľmi citlivý na extrémne citlivý na zmeny prostredia a na prežitie potrebuje bunky hostiteľa. Hoci dĺžka života koronavírusu mimo tela hostiteľa závisí od viacerých faktorov (úroveň svetla, vlhkosť alebo materiál, ktorý ho nesie), mimo hostiteľa je vírus schopný prežiť len niekoľko hodín, maximálne dní.

Pokiaľ si chcete byť stopercentne istí alebo máte strach z nákazy, nevoľte si expresné dodanie. Ale ani jeho výber by nemal byť problémom. Ďalšia epidemiologička, Galina Kozhevniková, názor kolegu potvrdzuje: „Vírus zvyčajne žije vo vonkajšom prostredí iba niekoľko hodín. Pravdepodobnosť, že zmutuje a stane sa stabilnejším, je extrémne nízka,“ zdôraznila Kozhevniková.

Len včera sme písali o možnosti, že rozšírenie koronavírusu by mohlo negatívne ovplyvniť dodávky lacného iPhonu 9, ktorý by mala spoločnosť Apple začať vyrábať už v priebehu februára a v marci by mal byť smartfón predstavený verejnosti. Pokiaľ by sa totiž nákaza prejavila u nejakého pracovníka v čínskej továrni na výrobu smartfónov, museli by prerušiť práce a zaviesť karanténu. Snáď sa teda doktorom a vedcom podarí dostať koronavírus pod kontrolu čo najskôr.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio