MOBIL.sk MOBIL.sk

Operačný systém Android dostane konečne funkciu, ktorú používatelia doteraz závideli majiteľom iPhonov
zdroj: XDA Developers

Operačný systém Android dostane konečne funkciu, ktorú používatelia doteraz závideli majiteľom iPhonov

Používatelia Androidu sa čoskoro dočkajú funkcie, ktorá zjednoduší a zrýchli prenášanie súborov medzi zariadeniami.

Je lepší operačný systém Android od Google alebo iOS od Apple? Fanúšikovia oboch platforiem si obhajujú to svoje a pravdou je, že každý systém má niečo do seba. Každý z nich má funkcie, ktoré by uvítali používatelia konkurenčného systému a niekedy sa stane to, že sa ich naozaj dočkajú. Tak by to malo byť aj pri funkcii, o ktorej si povieme dnes.

Kým Android je otvoreným operačným systémom s množstvom funkcií a možností prispôsobenia, Apple sa od začiatku rozhodol k svojmu vlastnému systému pristupovať odlišne. Sám rozhoduje o tom, čo je pre používateľov správne. Niekedy ide o nevýhodu, no inokedy zas cupertinská spoločnosť trafí do čierneho a používateľom naozaj svojím prístupom pomôže.

Ako príklad môže slúžiť prenášanie súborov. Kým zariadenia s Androidom či operačným systémom Windows dokážu prenášať súbory cez technológiu Bluetooth, zariadenia od Apple takto súbory prenášať nedokážu. Pokiaľ by majiteľ iPhonu chcel poslať súbor inému používateľovi cez Bluetooth, nedokáže to. Dvaja majitelia iPhonov však majú k dispozícii funkciu Airdrop.

Airdrop vám zobrazí v ponuke konkrétneho človeka, ktorý je nablízku a výberom ikonky dokážete poslať akýkoľvek súbor s ľahkosťou, akoby ste posielali niekomu smsku. Je to jednoduché a rýchle, zariadenia nie je potrebné párovať ani nič nastavovať. A práve funkcia podobná Airdrop by mala byť prítomná v nasledujúcej verzii systému Android.

Vo videu, ktoré sa objavilo na internete sú dva smartfóny radu Pixel. Ich majiteľ skúša funkciu Nearby Sharing dostupnú z vysúvacej ponuky. V jednom z pokusov síce táto funkcia zlyhala, ale je potrebné prihliadať na to, že ide o jej demo verziu. Majiteľ mobilu tiež môže nastaviť svoju viditeľnosť. Môže byť viditeľný pre všetkých alebo iba pre ľudí v telefónnom zozname.

Spoločnosť Google však nie je jedinou, ktorá pracuje na podobnej funkcii. V pláne ju majú napríklad aj spoločnosti Samsung, XIaomi, Oppo či Vivo. Takže postupne by sa pohodlné zdieľanie medzi zariadeniami v okolí malo stať štandardom aj v tíme Android. My toto rozhodnutie vítame, pretože Airdrop je naozaj dobre navrhnutou funkciou, ktorá Androidu doteraz chýbala. Video zverejnil web XDA Developers.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio