MOBIL.sk MOBIL.sk

Amerika už nie je štátom s druhým najväčším počtom používateľov smartfónov. Predbehla ju iná krajina!
zdroj: Pixabay.com

Amerika už nie je štátom s druhým najväčším počtom používateľov smartfónov. Predbehla ju iná krajina!

Po Číne bola Amerika v poradí druhou krajinou s najväčším počtom používateľov smartfónov. Dnes to však už neplatí.

Čína je najľudnatejším štátom sveta a už pred rokmi sa dostala na vrchol rebríčka v počte používateľov smartfónov. Mohol za to najmä prudký rozmach rôznych technologických spoločností, ktoré začali vyrábať smartfóny za veľmi prijateľné ceny. Kým v Amerike a zvyšku sveta tak boli smartfóny niečím prémiovým, v Číne ste si mohli kúpiť smartfón za niekoľko desiatok eur. Tieto modely síce neboli nijako oslňujúce, čo sa výkonu týka, ale boli to smartfóny.

Amerike tak ostalo druhé miesto, ktoré sa zdalo byť neohrozené. Američania boli zvyknutí na relatívne vysoké ceny prémiových zariadení a keď sa Čína rozhodla globálne expandovať so svojimi smartfónmi, tieto zariadenia si opäť mohla dovoliť aj časť ľudí, pre ktorých boli tieto kúsky elektroniky predtým pridrahé.

smartfon
wikimedia.org

Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Counterpoint Research sa však Spojené štáty v tomto rebríčku posunuli už na tretiu priečku. Dvojkou sa stala druhá najľudnatejšia krajina sveta, India. Ako už určite tušíte, aj za touto zmenou stoja čínski výrobcovia smartfónov, ktorí majú veľmi agresívnu cenovú politiku a snažia sa na tomto ešte stále sa rozvíjajúcom trhu presadiť čo najviac. V Indii sa v roku 2019 predalo neuveriteľných 158 miliónov mobilných telefónov a až 72 % z nich bolo od značiek Xiaomi, Vivo, Realme či Oppo.

Ani ostatné značky si na indickom trhu v minulom roku neviedli zle, ale výsledky už neboli také oslnivé. Applu sa podarilo zvýšiť predaje len vďaka zníženiu ceny iPhonu XR a iPhonu 11 a spoločnosť Samsung zaznamenala dokonca mierny pokles. India sa tak stále viac dostáva do hľadáčika týchto výrobcov. Tento trh je totiž ešte stále nepopísaným listom papiera a na svoje smartfóny čaká veľké množstvo ľudí.

Je teda možné, že v budúcnosti ostanú krajiny ako Amerika či Európa mierne mimo záujmu výrobcov, pretože trh so smartfónmi je nasýtený a každý používateľ má už presnú predstavu o tom čo mu vyhovuje. V budúcnosti sa tak môže stať, že kým my v Európe dostaneme len tie modely, ktoré sú štandardnými piliermi ponuky výrobcov smartfónov, pre Indiu budú značky chŕliť jeden model za druhým, aby sa trafili do chute Indov.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio