MOBIL.sk MOBIL.sk

AMOLED displeje budú čoskoro rozšírenejšou technológiou než staršia generácia LCD
zdroj: Wikimedia.org

AMOLED displeje budú čoskoro rozšírenejšou technológiou než staršia generácia LCD

LCD displeje sa ešte stále tešia veľkej obľube. Ich súčasná generácia je veľmi vyspelá, no budúcnosť bude patriť inej technológii. Už o dva roky sa má vraj predať viac mobilov s AMOLED displejmi než tých s obrazovkami LCD.

LCD (Liquid Crystal Display) displeje predstavovali veľký posun v oblasti výpočtových technológií. Dovtedy používané CRT displeje boli veľké, energeticky náročnejšie a čo sa týka kvality zobrazovania farieb alebo ostrosti obrazu, z dnešného hľadiska nešlo o žiadnu slávu. Prvá generácia LCD technológie bola predstavená v roku 1990. Odvtedy ubehlo veľa času a aj samotná LCD technológia sa rokmi zlepšovala.

Každých pár rokov sa odvtedy predstavovali nové generácie LCD displejov, ktoré boli lepšie, ostrejšie a mali lepšie podanie farieb. Lenže ich vývoj spomalil. V roku 2009 bola predstavená 10 generácia a tej jedenástej sme sa dočkali až v roku 2018. Dôvod je relatívne jednoduchý, na scénu sa totiž dostal nový hráč v podobe OLED a AMOLED displejov.

amoled oled displej
zdroj: WIkimedia.org

AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) displeje prinášajú oproti LCD technológii množstvo výhod. Sú tenšie, energeticky úspornejšie, pretože nepotrebujú podsvietenie ako LCD displeje. Každý pixel totiž emituje vlastné svetlo, čo značí, že pokiaľ máte na displeji zobrazenú čiernu farbu, daný pixel nesvieti a tým pádom ani nespotrebúva energiu navyše. Čierne farba je tým pádom na AMOLED displejoch naozaj čierna. AMOLED displeje tiež zobrazujú podstatne väčšie množstvo farieb a tie pôsobia oveľa živšie.

Technológia OLED bola v mobiloch používaná už dlhšiu dobu, no keďže išlo o relatívne novú a drahú technológiu, používala sa sporadicky. Až spoločnosť Samsung, ktorá je najväčším výrobcom týchto displejov na svete, sa postarala o jej masovejšie rozšírenie. Okrem Samsungu takéto displeje dnes vyrába aj spoločnosť LG.

lg oled tv displej
zdroj: Wikimedia.org

V roku 2019 ohlásili svoj zámer vyrábať AMOLED displeje aj výrobcovia Japan Display či Sharp a v súčasnosti sa k nim pridá aj ďalší významný hráč, čínska spoločnosť BOE, ktorá síce AMOLED displeje už vyrábala aj v minulosti, no pre rok 2020 ohlásila masívne investície v tejto oblasti. BOE plánuje rožne vyprodukovať až 70 miliónov AMOLED displejov, pričom až 20 miliónov z tohto počtu budú ohybné displeje.

V minulom roku bolo vyrobených zhruba 486 miliónov smartfónov s AMOLED displejmi, čo je však iba 30 % z celkového počtu smartfónov vyrobených na svete. Už v roku 2023 sa však očakáva, že počet AMOLED displejov v smartfónoch presiahne 50 % svetovej produkcie. V tomto bode začne nová éra zobrazovacích jednotiek.

Na OLED technológii je postavená budúcnosť. Výrobcovia totiž už teraz testujú možnosti nových miniLED a microLED displejov, ktoré do znečnej miery zlepšujú vlastnoti OLED diód a odstraňujú niektoré jej nedostatky ako napríklad vypaľovanie duchov v prípade, že máte na displeji dlho zobrazený rovnaký obraz.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio