MOBIL.sk MOBIL.sk

Výskumníci v spolupráci s firmou Google zverejnili doteraz najdetailnejší sken mozgu! (VIDEO)
zdroj: HHMI Howard Hughes Medical Institute / YouTube

Výskumníci v spolupráci s firmou Google zverejnili doteraz najdetailnejší sken mozgu! (VIDEO)

Mozog je pre vedcov stále veľmi záhadným orgánom. Je totiž extrémne zložitý, čo potvrdzujú aj najnovšie vizualizácie.

Spoločnosť Google spojila svoje sily s výskumným centrom Janelia Research Campus a spoločne sa im podarilo nasnímať doteraz najdetailnejšie skeny mozgu. Z nich sa dá vyčítať, prečo je mozog pre ľudí aj dnes takou veľkou neznámou. Jeho komplexnosť nám totiž nedovoľuje dokonale pochopiť jeho fungovanie. Určite nám dáte za pravdu aj vy, najmä ak vám o danom skene povieme trochu viac. Zverejnené skeny totiž nezobrazujú ľudský mozog.

Vo videu uvidíte tretinu mozgu vínnej mušky a v rámci neho 25 tisíc neurónov spolu s 20 miliónmi nervových synapsií. Ak si vezmeme, že vínna muška je živočích veľký ako špendlíková hlavička a len zachytená tretina jeho mozgu je takáto zložitá, niet divu, že ľudský mozog sa človeku doteraz nepodarilo podrobne prebádať.

Zaujímavosťou je, že vedci muškám neurobili takýto sken prostredníctvom klasickej magnetickej rezonancie. Mozgy mušiek rozdelili na tenké 20-mikrónové vrstvy a do každej vrstvy pustili elektrický pulz. Zo získaných dát potom vytvorili 3D obraz vytvorený prostredníctvom biliónov 3D pixelov. Výsledok si pozrite vo videu.

zdroj: HHMI Howard Hughes Medical Institute / YouTube

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio