MOBIL.sk MOBIL.sk

Tu je dôvod, prečo smartfóny ani v roku 2020 nedokážu zmerať telesnú teplotu!
zdroj: Needpix.com / Pngimg.com

Tu je dôvod, prečo smartfóny ani v roku 2020 nedokážu zmerať telesnú teplotu!

Bolo by jednoduché len tak vziať smartfón a v prípade potreby si zmerať telesnú teplotu alebo telesnú teplotu svojho dieťeťe. Tento jednoduchý úkon však smartfóny ani dnes nezvládnu. My sme sa bližšie pozreli na to, prečo je tomu tak.

Smartfóny sú zariadenia doslova nabité technológiami a obsahujú množstvo rôznych čipov a senzorov. Ale zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, prečo smartfóny nedokážu zmerať telesnú teplotu? Veď digitálne teplomery sú relatívne jednoduché zariadenia, ktoré by cenu smartfónu nijako nezvýšili a človek by mal jednu užitočnú funkciu naviac. Odpoveď sa skrýva v spôsobe, akým sú smartfóny konštruované.

Komplexné zariadenia ako smartfóny obsahujú hneď niekoľko senzorov na kontrolu teploty. Tie monitorujú teplotu čipov alebo batérie, aby v prípade prehriatia dokázali zabrániť katastrofe. Všetci totiž veľmi dobre vieme, že prehriata batéria dokáže vzbĺknuť alebo dokonca vybuchnúť, čo môže byť pre používateľa životu nebezpečné, keďže mobily nosíme väčšinou v tesnej blízkosti tela.

Meranie teploty okolia alebo tela však je náročnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Smartfóny sú vo veľkej miere tvorené najmä s kovov a polovodičov, ktoré vedú teplo. Pokiaľ by bol takýto senzor umiestnený v kovovom ráme smartfónu, jeho vodivosť by ovplyvňovala namerané výsledky teploty. Pri chladnom počasí by totiž kovový rám absorboval chlad a v lete teplo z okolitého prostredia.

smart naramok
Pxfuel.com

Na riešenie by mohli byť použité ostatné senzory merajúce vnútornú teplotu, ktorých namerané hodnoty by sa nahodili do nejakého vzorca. Ten by by rátal aj s možnosťou, že smartfón môže byť nositeľom zdroja tepla a pri výpočtoch teploty by sa s týmito dátami rátalo. Lenže telesná teplota sa meria na desatiny stupňa, takže aj keď by boli výsledky po zapojení všetkých senzorov presnejšie, stále by neboli dostatočne presné.

Istým riešením by bolo tento senzor odizolovať nejakým izolantom a umiestniť ho nad úroveň tela smartfónu. Takéto riešenie by bolo ale značne nepraktické. Smartfóny, z ktorého niečo trčí by mohol vo vrecku tlačiť a zavadzať pri držaní, nehovoriac o estetickej stránke tohto riešenia.

Napriek tomu sme tu v minulosti už mali smartfóny, ktoré obsahovali termometre a teplotu prostredia zmerať dokázali. Boli nimi napríklad Samsung Galaxy S4 alebo Galaxy Note 3. Na zmeranie teploty ste však museli s telefónom prestať pracovať a nechať ho len tak chvíľu položený, aby bol výsledok ovplyvnený čo najmenej. Bolo to značne nepraktické, Samsung teda veľmi skoro pochopil, že teplomer v smartfóne nie je cestou. Dnes v obchode Google Play nájdete napriek tomu množstvo aplikácií, ktoré vám sľubujú zmeranie teploty. Tieto aplikácie však teplotu merať nedokážu. Ich jedinou úlohou je zobraziť vám čo najviac reklamy, za ktorú dostane autor aplikácie zaplatené.

Zrejme si budeme musieť počkať, kým svet neobjaví materiál, ktorý by dokázal senzor dokonale odizolovať od zvyšku smartfónu. Dovtedy nám budú musieť postačiť klasicke digitálne teplomery alebo v lepšom prípade smart teplomery, ktorých cena je však dnes ešte stále značne vysoká.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio