MOBIL.sk MOBIL.sk

Riaditeľ Googlu sa obáva umelej inteligencie! Mali by sme ju regulovať, tvrdí
zdroj: Outreach Pete, wikipedia.org

Riaditeľ Googlu sa obáva umelej inteligencie! Mali by sme ju regulovať, tvrdí

Technologické spoločnosti využívajú umelú inteligenciu stále častejšie. Postupne si nachádza cestu aj do našich mobilov – poháňa čipy, zdokonaľuje fotografie alebo pomáha vylepšovať technológie odomykania tvárou a odtlačkom. Spolu s mnohými výhodami však netreba zabúdať ani na jej temnejšie stránky, na ktoré najnovšie upozornil riaditeľ Google.

Sundar Pichai, riaditeľ Google a jeho materskej spoločnosti Alphabet, sa v denníku Financial Times rozhovoril o umelej inteligencií. Tvrdí, že aj keď na jednej strane prináša mnoho pozitív a umožňuje nám posúvať technológiu vpred, netreba zabúdať ani na negatívna umelej inteligencie.

Spoločnosť Alphabet, podobne ako ďalší technologický giganti, stále pracujú na vývoji umelej inteligencie a hľadajú spôsoby, ako môže zlepšovať naše životy. Riaditeľ spomenul, že umelú inteligenciu využívajú na pokročilé riešenia v lekárskych, ekologických aj infraštruktúrnych oblastiach. Zároveň ale myslí aj na to, že sa vývoj môže vymknúť kontrole a ubrať nesprávnym smerom.

zdroj: ai.google

Pichai tvrdí, že vlády, ale aj spoločnosti by mali začať „rozume regulovať“ technológie založené na umelej inteligencii. Nenavrhol síce žiadne konkrétne riešenia regulovania, tie najdôležitejšie oblasti sú ale preňho „bezpečnosť, osveta, spravodlivosť a zodpovednosť.“ Aj samotná spoločnosť Google už prijala usmernenie pre zamestnancov týkajúce sa zodpovedného využívania umelej inteligencie.

S týmto názorom sa môžeme ľahko stotožniť. Stačí, keď si vezmeme do úvahy, akú silu má táto technológia. Aj napriek tomu, že umelá inteligencia je stále len v plienkach, už dokáže písať falošné správy alebo vytvoriť fotografiu človeka, ktorý neexistuje. Osobitnou kategóriou je aj deepfake, čo sú falošné videá vytvorené umelou inteligenciou, ktoré môžu byť obzvlášť nebezpečné.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio