MOBIL.sk MOBIL.sk

Startup tajne zbiera miliardy fotografií ľudí na Facebooku, aby ich neskôr použil proti nim
zdroj: needpix.com

Startup tajne zbiera miliardy fotografií ľudí na Facebooku, aby ich neskôr použil proti nim

V súčasnej dobe využíva ich softvér viac ako 600 vládnych agentúr a tiež súkromné spoločnosti. A to v rozpore s pravidlami sociálnych sietí.

Facebook je najväčšia sociálna sieť na svete a zároveň najväčšia databáza ľudí. Disponuje ich osobnými údajmi a najmä množstvom osobných fotografií, ktoré tam dobrovoľne vkladáme. Startup menom Clearwater AI sa to rozhodol využiť a zbiera fotografie, ktoré neskôr poskytuje tretím stranám. Tie sa môžu dostať aj k vašim starým fotkám, ktoré ste v minulosti zavesili na sociálne siete a prípadne ich použiť proti vám.

pixabay.com

Systém rozpoznávania tváre

Clearwater AI disponuje podľa The New York Times miliardami fotografií z rôznych kútov internetu – od sociálnych sietí ako Facebook až po obyčajné webové stránky. Medzi nimi dokáže vyhľadávať pomocou rozpoznávania tváre. Stačí, ak do nej užívateľ nahrá fotografiu konkrétnej osoby a softvér následne vytiahne zo svojej databázy fotografie, na ktorých sa nachádza. 

Údajne ju využíva viac ako 600 vládnych agentúr zodpovedných za presadzovanie zákonov. Okrem nich ale poskytuje svoje služby aj ďalším súkromným spoločnostiam. Cena za prístup k miliardovej databáze fotografii vraj začína na 2000 dolároch. Získané fotky zvyčajne používajú na vyriešenie trestných činov od menších krádeží až po vraždu. 

needpix.com

V rozpore s podmienkami

Problémom je, že fotografie, ktoré Clearwater AI získal, sú často v rozpore s podmienkami samotných sociálnych sietí. „Masové získavanie informácií z Facebooku je v našich podmienkach zakázané,“ reagoval na kontroverzný softvér hovorca Facebooku. „Preto preskúmame tvrdenia o tejto spoločnosti a ak zistíme, že porušuje naše pravidlá, podnikneme príslušné kroky.“ Podobne sa vyjadrili aj hovorcovia ďalších sociálnych sietí ako Twitter, YouTube či Venmo.

Clearwater AI sa bráni a argumentuje tým, že využíva len verejne dostupné informácie. Aj keby to bola pravda, ich databáza zrejme pozostáva aj z fotografií, ktoré boli v minulosti verejné, no neskôr ich užívatelia zo sociálnych sietí zmazali, alebo si upravili nastavenia súkromia. 

A na záver jedna perlička...

The New York Times preskúmal aj zdrojový kód celého softvéru. Ukázalo sa, že bol navrhnutý tak, aby dokázal pracovať aj v rozšírenej realite. To znamená, že by sa dal použiť napríklad spolu so špeciálnymi inteligentnými okuliarmi a v reálnom čase rozpoznávať osoby vôkol vás, o ktorých sa dozviete osobné informácie len jedným pohľadom. A to už začína byť poriadne desivé...

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio