MOBIL.sk MOBIL.sk

Americký startup pracuje na výrobe kontaktných šošoviek s maličkým displejom
zdroj: mojo.vision

Americký startup pracuje na výrobe kontaktných šošoviek s maličkým displejom

Inteligentné kontaktné šošovky by mohli fungovať podobne ako Google Glass. Len v podstatne menšom a nenápadnejšom vydaní.

Nový startup menom Mojo Vision zo Silicon Valley sa snaží vyrobiť celosvetovo prvé inteligentné kontaktné šošovky. Tieto kontaktné šošovky by obsahovali maličký displej, ktorý by umožňoval jej majiteľom premietať pred očami rôzne údaje. Prvotné využitie by mohli nájsť napríklad pri pomoci ľuďom so zhoršeným zrakom. Dokázali by totiž vyhladiť detaily alebo priblížiť obraz, ktorý by tak užívatelia lepšie videli. 

zdroj: mojo.vision

V dlhodobom horizonte chce spoločnosť spraviť z kontaktných šošoviek niečo ako inteligentné okuliare Google Glass v menšom vydaní. Maličká obrazovka priamo pred vašimi očami by vám mohla poskytovať užitočné a rýchle informácie, podobne ako smartfón. 

Na to, aby ste ich mohli používať, budete so sebou musieť nosiť ďalšie zariadenie, ktoré bude do šošoviek premietať obraz. Vzhľadom na ich veľkosť je totiž nereálne, aby do nich spoločnosť umiestnila procesor a potrebné technológie. Na ovládanie šošoviek sa bude využívať sledovanie pohybu očí. 

zdroj: TechCrunch | youtube.com

Mojo Vision už dokonca má aj prvý funkčný prototyp, ktorý pred týždňom ukázal na veľtrhu CES 2020. Návštevníci si ho síce nemohli nasadiť priamo na oči, no mohli sa aspoň zblízka pozrieť na funkčný model v praxi. Prototyp je však ešte stále na míle vzdialený tomu, kam sa chce Mojo Vision dostať. Šošovky boli vybavené jednoduchým dvojfarbeným zeleným displejom a museli byť pripojené na externú batériu. 

Pred startupom tak stojí ešte dlhá cesta. Úloha priniesť maličký displej na kontaktné šošovky, ktoré by fungovali v praxi, je poriadne náročná. Aj napriek tomu ale zostáva pozitívny a tvrdí, že finálny produkt by rád predstavil do dvoch rokov.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio