Mobil.sk Mobil.sk

Spoločnosť Microsoft predstavuje internetový prehliadač Edge Chromium
zdroj: Microsoft

Spoločnosť Microsoft predstavuje internetový prehliadač Edge Chromium

Technologický gigant Microsoft včera sprístupnil novú generáciu svojho internetového prehliadača Edge Chromium. Spoločnosť sľubuje prvotriedny výkon pri prehliadaní webu.

Microsoft nie je vo svete internetových prehliadačov žiadnym nováčikom. Už v roku 2005 predstavila prehliadač Internet Explorer (IE), ktorý bol dlhé roky synonymom pre internet. Svojho času sa jednalo o najpoužívanejší prehliadač na svete. Postupne však IE strácal dych a v rámci funkcií nedokázal udržať krok s konkurenciou. Na priečke najpoužívanejšieho prehliadača na svete ho preto neskôr vystriedal Chrome od spoločnosti Google, ktorý si svoje prvenstvo drží dodnes.

microsoft edge
zdroj: Microsoft

Neskôr Microsoft používateľom ponúkol reštart v podobe prehliadača Microsoft Edge. V roku 2015 bol Edge Browser vydaný pre Windows 10 a konzolu Xbox One. Neskôr ho spoločnosť priniesla aj pre používateľov mobilných operačných systémov Android a iOS. Nový Edge si však napriek snahe spoločnosti nepočínal tak dobre, ako sa pôvodne očakávalo. Konkurencia v podobe prehliadačov Firefox a Chrome mala stále vietor v plachtách. Microsoft sa teda rozhodol pre ďalší krok a 6. decembra 2018 ohlásil, že Edge dostane jadro Chromium, ktoré poháňa aj spomínaný prehliadač Chrome od Google.

microsoft edge
zdroj: Microsoft

K osvedčenému jadru Microsoft pridal niekoľko vlastných vylepšení, ktoré ho mierne odlišujú od konkurencie. Ide napríklad o primárne spustenú ochranu pred sledovaním s troma úrovňami kontroly. Domovskú obrazovku si používatelia môžu upraviť k obrazu svojmu a tí, čo používajú službu Office, budú môcť svoje súbory prehľadávať priamo z prehliadača. Poteší aj podpora streamovania videa v rozlíšení 4K. Veľkou výhodou je aj podpora natívnych rozšírení pre prehliadač Chrome. Microsoft však bude mať aj vlastný obchod s rozšíreniami.

To, či používateľom bude nová verzia vyhovovať, ukáže až čas. Ak nie ste spokojní so svojim súčasným prehliadačom, rozhodne by ste mali novinku vyskúšať. Nový prehliadač Microsoft Edge Chromium je dostupný pre operačné systémy Windows, macOS, mobilné systémy Android či iOS. Stiahnete si ho na oficiálnej stránke prehliadača.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Microsoft

Pozri viac

Fun rádio