MOBIL.sk MOBIL.sk

Európska únia by mohla donútiť Apple začať používať USB-C v iPhonoch
zdroj: needpix.com

Európska únia by mohla donútiť Apple začať používať USB-C v iPhonoch

Zavedenie univerzálneho konektora, ktorý by sa používal na území celej Európskej únie by znížil množstvo produkovaného elektro odpadu aj pohodlie užívateľov.

Už dlhšie sa hovorí o tom, že by sa Apple mohol vzdať Lightning konektora v iPhonoch a nahradiť ho univerzálnejším USB-C. Tieto informácie sa objavovali pred predstavením nových generácii, no nikdy sa nakoniec nepotvrdili a naše iPhony stále nabíjame po starom. V budúcnosti by však kalifornská spoločnosť mohla byť do výmeny portov dotlačená – minimálne teda v Európe.

Apple využíva Lightning konektor od roku 2012, keď ním prvýkrát vybavil iPhone 5 a následne aj iPad 4. generácie spolu s iPadom Mini. Nahradil vtedy starší 30 pinový konektor. A kým iPady už od 2018 využívajú univerzálny USB-C, v prípade iPhonov zostáva spoločnosť verná Lightning portu.

zdroj: pexels.com

Niektorým európskym zákonodarcom sa to ale nepáči a chceli by, aby mali všetky zariadenia univerzálny, štandardizovaný port. Aktuálne sa snažia presadiť zákon, ktorý by nútil spoločnosti využívať jeden konektor vo všetkých zariadeniach. Medzi navrhovanými možnosťami je USB-C, starší micro-USB a Lightning konektor. Ako najlepšie riešenie vychádza byť práve USB-C, pretože ho aktuálne využíva najviac moderných zariadení.

Členovia Európskeho parlamentu argumentujú tým, že zavedením univerzálneho konektora sa zníži produkcia odpadu a zároveň zvýši pohodlie zákazníkov. Apple s tým ale nesúhlasí a myslí si, že by využívanie rovnakého portu mohlo brzdiť inovácie. Upozorňuje tiež, že vyrobil viac ako miliardu zariadení s Lightning konektorom, takže zmena portu by vytvorila obrovský objem elektro odpadu v podobe nepotrebných káblov. 

Nič ale zatiaľ nie je rozhodnuté. O budúcnosti Lightning konektora v Európe sa bude rozhodovať na najbližšom parlamentom zasadnutí. Stále existuje veľká možnosť, že väčšina bude hlasovať za dobrovoľný prístup k tomuto nariadeniu, čo by znamenalo, že Apple môže svoj konektor používať naďalej.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio