MOBIL.sk MOBIL.sk

Predaj osobných počítačov v minulom roku po dlhom období opäť rástol. Tu je dôvod!
zdroj: MOBIL.sk

Predaj osobných počítačov v minulom roku po dlhom období opäť rástol. Tu je dôvod!

Osobné počítaše sú z trhu dlhodobo vytláčané tabletmi a smartfónmi, ktoré sú čoraz inteligentnejšie a v mnohom ich dokážu úplne zastúpiť. V minulom roku sa však počítačom opäť darilo.

Agentúry Gartner a IDC zverejnili svoje dáta a z ich prieskumov trhu vysvitlo, že rok 2019 bol pre osobné počítače veľmi priaznivý. Ich predaje totiž rástli v priebehu celého roka. Naposledy sme podobné stúpanie predajov u počítačov videli v roku 2011, pročom posledných 7 rokov predaj osobných počítačov neustále klesal.

Podľa agentúry IDC sa medziročný predaj počítačov vo štvrtom štvrťroku narástol o 4,8 percenta. Agentúra Gartner je vo svojich tvrdeniach trochu opatrnejšia, čo je spôsobené zrejme tým, že do svojich štatistík nezahŕňa chromebooky a tablety. Experti z oboch agentúr si kládli otázku, čo mohlo spôsobiť tento náhly nárast predajov a zhodli sa rovnakom dôvode.

pc laptop pocitac
Pixabay.com

Spoločnosť Microsoft totiž sa totiž po 14. januári rozhodla prestať vydávať bezpečnostné aktualizácie pre operačný systém Windows 7 a tým pádom boliveľké spoločnosti pracujúce so starším (ale mimoriadne obľúbeným) systémom Windows 7 nútené prejsť na novší Windows 10, pričom s prechodom na nový systém nakupovali aj nové počítače.

Tento krok pomohol najmä spoločnostiam Lenovo, HP či Dell, ktorí sa tak umiestnili v prvej trojke predajcov osobných počítačov na svete. Kým agentúra Gartner očakáva, že tento rast bude pokračovať aj naďalej, ľudia v IDC si myslia, že v nasledujúcich mesiacoch sa čísla vrátia do normálu, čo značí ďalšie spomaľovanie trhu s počítačmi.

Najnovšie z kategórie: PC & Mac

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio