Mobil.sk Mobil.sk

Tvorca iPodu prezradil, že prehrávač vznikol veľmi narýchlo. Napriek tomu zmenil svet
zdroj: Pexels.com

Tvorca iPodu prezradil, že prehrávač vznikol veľmi narýchlo. Napriek tomu zmenil svet

Zdá sa, že iPod bol narýchlo zbúchaným zariadením, ktoré ale napriek tomu dokázalo nadchnúť celé masy ľudí.

Spoločnosť Apple dnes predáva prehrávač iPod Touch už len ako okrajový produkt popri iPhonoch, iPadoch či hodinkách Apple Watch. iPod však bol svojho času ekonomickým ťahúňom spoločnosti a doslovne dobyl svet. Zároveň sa iPod zaslúžil o spôsob, akým počúvame hudbu dnes. Z fyzických médií as hudba preniesla do digitálneho sveta a používatelia si ju mohli nakupovať pohodlne v aplikácii (iTunes) podobne ako v obchode.

Človek by si možno povedal, že vývoj takéhoto revolučného produktu musel trvať celé roky. Pri príprave elektronických zariadení sa totiž vcelku bežne stáva, že celková doba vývoja produktu trvá aj niekoľko rokov. V prípade iPodu však bolo všetko inak. Tvorca iPodu, Tony Fadell sa o spomienky podelil s CEO spoločnosti Stripe na svojom twitterovom účte.

Ľudia z Apple ho vraj po prvýkrát kontaktovali 1.januára 2001. Už o niekoľko dní neskôr začal v Apple pracovať na zariadení, ktoré malo kódové označenie P68 Dulcimer. Pred jeho príchodom do spoločnosti však neexistoval žiadny tím a žiadny prototyp zariadenia. Pracovali od nuly.

Už v marci šiel s projektom za Stevom Jobsom a ten celému projektu prehrávača dal zelenú. V apríli tak Tony pracoval pre Apple na plný uväzok. Tím okolo prvého iPodu vznikol v máji a len o niekoľko mesiacov neskôr (4. október) sme sa na pódiu pozerali na Steva Jobsa, ktorý hovoril o revolučnom zariadení, ktorý na trhu porazí Walkman od Sony. Prvé iPody sa k zákazníkom dostali už v 1. novembra. Jedná sa tak o bleskový príbeh vzniku produktu, ktorému sa naozaj podarilo zmeniť svet.

V posledných rokoch sa prenosné prehrávače hudby z trhu doslova vytrácajú. Veľkú zásluhu na tom majú práve smartfóny, ktoré zastupujú funkciu viacerých zariadení a parazitujú na nich. Na to vlastne doplatil aj prehrávač iPod, ktorý si dnes kupujú ľudia najmä zo sentimentu. Oproti klasickým smartfónom totiž neponúka nič navyše.

zdroj: imore.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Fun rádio