Mobil.sk Mobil.sk

Instagram odstraňuje fotky podporujúce generála Sulejmániho, ktorého dal Trump zabiť
zdroj: wikipedia.org

Instagram odstraňuje fotky podporujúce generála Sulejmániho, ktorého dal Trump zabiť

Najčastejšie sa v súvislosti s vládnou cenzúrou spájajú čínske sociálne siete ako napríklad populárny TikTok. Najnovšie však cenzuruje protivládny obsah aj americký Instagram, čo vyvolalo veľké kontroverzie.

Instagram je jedna z mála sociálnych sieti pochádzajúcich z USA, ktoré nie sú v Iráne zablokované. Miestni influenceri, aktivisti aj novinári ju preto často využívajú na komunikáciu so svojimi fanúšikmi. Po smrti iránskeho generála Kásima Sulejmániho sa na tejto sociálnej sieti začali objavovať príspevky, ktoré mu vyjadrovali podporu a odsudzovali jeho zabitie.

Podľa informácii Medzinárodnej federácie novinárov začal Instagram takéto príspevky cenzurovať a mazať. Účty minimálne 15-tich iránskych novinárov, ktorí mali na svojom účte stovky tisíc sledovateľov, boli dokonca údajne pozastavené. Federácia si myslí, že takáto cenzúra „bezprostredne ohrozuje slobodu informácii v Iráne.“

zdroj: @maasalan | twitter.com

Spoločnosť Facebook, ktorá vlastní Instagram, priznáva, že príspevky a účty skutočne maže. Robí to tak údajne z dôvodu sankcií, ktoré USA udelila Iránu. Tieto sankcie sa týkajú aj Islamského revolučného zboru (IRGC), kde Sulejmáni pôsobil ako generál. Zároveň ale vyzýva ľudí, ktorí majú pocit, že ich príspevky boli vymazané neoprávnene, aby sa odvolali.

Iránska vláda si myslí, že Facebook koná nedemokraticky a chce podniknúť celoštátne právne kroky proti Instagramu. Zároveň vytvorila vlastný portál, kde môžu Iránci zverejňovať odstránené príspevky. Je teda veľká pravdepodobnosť, že túto sociálnu sieť čaká v Iráne podobný osud ako Facebook a Twitter – budú celoplošne zakázaná.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Instagram

Pozri viac

Fun rádio