Mobil.sk Mobil.sk

Počet smartfónov s 90Hz obrazovkou pribúda. Väčšina užívateľov ale nepostrehne rozdiel!
zdroj: unsplash.com

Počet smartfónov s 90Hz obrazovkou pribúda. Väčšina užívateľov ale nepostrehne rozdiel!

V poslednej dobe ste mohli zachytiť, že niektorí výrobcovia smartfónov sa začali chváliť displejom s 90Hz obrazovkou. Tá je novinkou minulého roka a v porovnaní s klasickým 60Hz displejom by sa mal rozdiel prejaviť v plynulejších animáciách. Otázka ale je, všimne si vôbec bežný užívateľ rozdiel medzi 60Hz a 90Hz zobrazovacou frekvenciou?

Georgi Zarkov, redaktor portálu phonearena.com sa to rozhodol zistiť pomocou testu. Oslovil 15 ľudí (čo nie je práve veľká vzorka, ale v tomto prípade postačí), ktorým dal do ruky dva smartfóny – jeden so 60Hz obrazovkou a druhý s 90Hz obrazovkou – a nechal ich chvíľu sa s nimi hrať. Následne mali za úlohu povedať, či videli nejaké rozdiely medzi obrazovkami dvoch smartfónov.

Test prebiehal na smartfónoch OnePlus 7 Pro a OnePlus 7T Pro, ktoré majú rovnaké OLED obrazovky s rovnakým rozlíšením a tiež rovnakou veľkosťou. Jediný rozdiel medzi nimi je práve v zobrazovacej frekvencii. Ešte pred tým, ako túto dvojicu mobilov vložili do rúk užívateľom, na nich nastavili rovnaký jas aj farbu displeja.

zdroj: oneplus.com

Ukázalo sa, že väčšina bežných užívateľov, až 11 z 15, nezaznamenala medzi dvoma obrazovkami žiadny rozdiel v plynulosti. Len 3 si všimli, že smartfón s 90Hz displejom je o niečo plynulejší a jeden človek označil za plynulejší 60Hz mobil. 

Otázka teda znie, záleží vôbec na vyššej zobrazovacej frekvencii, keď väčšina užívateľov si to ani len nevšimne? Pre spoločnosti to znamená vyššie náklady, pretože takýto displej je drahší a vo výsledku tým uspokoja len malú skupinu užívateľov, ktorí takúto obrazovku ocenia. Na druhej strane, je to minimálne dobrý marketingový ťah, pretože 90Hz znie predsa lepšie ako 60Hz...

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Fun rádio