MOBIL.sk MOBIL.sk

Smartfón, ktorý zmenil úplne všetko. iPhone včera oslávil 13. narodeniny!
zdroj: Mateusz Dach / Pexels.com

Smartfón, ktorý zmenil úplne všetko. iPhone včera oslávil 13. narodeniny!

Či už iPhone od spoločnosti Apple milujete alebo nie, jedno sa mu uprieť nedá. Pred trinástimi rokmi zadefinoval vzhľad a funkčnosť mobilných telefónov na viac ako dekádu.

Tvrdenie, že iPhone je mobilom, ktorý zmenil všetko, je vcelku odvážne. Napriek tomu si za týmto vyjadrením stojíme. Je jedno či máte iPhone alebo smartfón s Androidom. Dokonca je jedno či máte smartfón za 100 Eur alebo za 1000 Eur. Keď sa naň pozriete, vždy v ňom uvidíte iPhone a najmä smer, ktorý tento revolučný smartfón nastolil.

iphone
Torsten Dettlaff / Pexels.com

Pred predstavením prvého iPhonu totiž väčšina mobilov vyzerala úplne inak. Áno, skeptici môžu oponovať, že aj vtedy predsa existovala skupina zariadení s otvoreným operačným systémom a dotykovými displejmi. Tie zariadenia však mali rezistívne displeje kryté plastovou fóliou a na ich ovládanie ste potrebovali stylus. Vtedajšie operačné systémy totiž neboli stavané na pohodlné ovládanie prstami. Na smartfóne bolo priveľa tlačidiel, rýchlosť systému nebola nijako oslňujúca a takto by sme mohli pokračovať.

Pokiaľ sa aj objavil nejaký smartfón, ktorý by mohol naplniť predstavu o revolučnom zariadení, marketingové oddelenie daných spoločností ho nedokázalo predať masám ako revolúciu. Sony či Nokia sa snažili vytvoriť herný telefón, Motorola či Nokia hudobné mobily, žiadny z nich však nenadchol masy a neprinútil konkurenciu začať vyrábať podobné zariadenia. iPhonu by v tom období mohol vzhľadom a funkciami konkurovať napríklad model LG Prada, ktorý spoločnosť LG predstavila len niekoľko dní po iPhone. Telefón LG Prada bol však drahší ako vcelku drahý iPhone a dnes si už pravdepodobne len málo ľudí spomína, ako vyzeral. Jednoducho nepodarený marketing.

Takto Steve Jobs predstavoval hystoricky prvý iPhone

zdroj: Jonathan Turetta / YouTube

iPhone na začiatku nebol vôbec dokonalý. Chýbali mu mnohé funkcie, ktoré konkurenčný Android už mal. Dodnes je Android oveľa vybavenejším systémom s oveľa väčšími možnosťami prispôsobenia a viacerými funkciami. Zároveň sa však Android zameriaval na úplne iné skupiny zákazníkov. Výrobcovia chceli dopriať operačný systém aj lacnejším mobilom (na úkor použiteľnosti) a geekom pre zmenu dať možnosť prispôsobiť si systém podľa vlastných predstáv. Spoločnosť Apple to však videla inak.

iPhone bol zameraný na tých, ktorí chceli štýlové zariadenie fungujúce za každých okolností. Jeho cieľovou skupinou neboli technologickí maniaci. Apple primárne cielil iPhone na ľudí, ktorým sa nechce mobil zdĺhavo nastavovať či upravovať. Klienti Apple chceli, aby všetko fungovalo na jeden klik a aby sa mohli sústrediť na používanie samotného zariadenia. Ako to dosiahnuť, to už nechali na inžinierov v Apple a boli ochotní im za to aj patrične zaplatiť. Projekt iPhone jednoducho fungoval.

iphone
Wikimedia.orgS perfekcionizmom Steva Jobsa uzrel 9. januára 2007 svetlo sveta mobil, ktorý je ešte stále nositeľom konceptu mobilného telefónu dneška. Odvtedy sme tu síce mali 3D displeje, modulárne mobily či najnovšie skladacie smartfóny. Žiadny z týchto pokusov však zatiaľ nespôsobil taký wow efekt, ako sa to podarilo práve iPhonu pred trinástimi rokmi. Prajeme všetko najlepšie!

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio