Mobil.sk Mobil.sk

Facebook sa obáva deepfake videí! Rozhodol sa, že ich bude blokovať
zdroj: wikipedia.org

Facebook sa obáva deepfake videí! Rozhodol sa, že ich bude blokovať

Nariadenie sa ale netýka parodických či satirických videí.

Deepfake je stále relatívne mladý pojem. Ide o falošné videá vytvorené umelou inteligenciou, ktoré vyzerajú na prvý (a niekedy aj druhý) pohľad dôveryhodne. Vďaka umelej inteligencii zvládne takéto video vytvoriť ktokoľvek a nezaberie mu málo času. O deepfaku sa začalo vo veľkom diskutovať najmä minulý rok po tom, čo sa na internete začalo objavovať stále viac realistických fake videí. 

Facebook, ako najväčšia sociálna sieť na svete, si uvedomuje riziko, ktoré so sebou deepfake prináša. Práve prostredníctvom Facebooku a Instagramu sa takéto videá šíria najviac a majú potenciál stať sa virálnymi. Preto sa rozhodol, že ich bude odstraňovať. Oznámil to prostredníctvom blogového príspevku, v ktorom popisuje deepfake ako „veľkú výzvu pre náš priemysel a spoločnosť.“

zdroj: Facebook


Spoločnosť bude odstraňovať videá upravené takým spôsobom, že obyčajný človek ich nebude schopný identifikovať ako falošné. Prípadne, ak budú diváka zavádzať do omylu, že určitá osoba vo videu povedala niečo, čo v skutočnosti nepovedala. Nové nariadenie sa však netýka videí, ktoré vznikli ako očividná paródia či satira. Deepfake videá budú overovať nezávislí overovači faktov a zamestnanci Facebooku. 

Facebook si zaslúži pochvalu za to, aký prístup ku deepfake má. Minulý rok informoval, že prispel 10 miliónov dolárov do fondu na vylepšenie technológií detekcie deepfake. Spolu s rastúcou kvalitou falošných videí je totiž nutné, aby vznikali aj nástroje, ktoré ich dokážu rýchlo odhaľovať. Zároveň uviedol, že má v pláne spolupracovať s akademickou obcou, vládou aj spoločnosťami s cieľom odhaliť tvorcov nebezpečných deepfakov.

zdroj: bbc.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Fun rádio