MOBIL.sk MOBIL.sk

Samsung predstavil očakávaný projekt NEON: Umelí ľudia poháňaní umelou inteligenciou
zdroj: NEON

Samsung predstavil očakávaný projekt NEON: Umelí ľudia poháňaní umelou inteligenciou

NEON je nový ambiciózny projekt od Samsungu, ktorým sa spoločnosť snaží posunúť možnosti umelej inteligencie na novú úroveň. Ide totiž o umelých, počítačom vytvorených ľudí, ktorých „rozum“ zastupuje umelá inteligencia.

Prvé indície o projekte NEON nám začala spoločnosť Samsung odhaľovať už pred pár dňami na Twitteri. Vtedy sa k nám dostalo len niekoľko náznakových informácií, a tak sme presne nevedeli, čo to vlastne Kórejci pripravujú. Až teraz, na veľtrhu CES 2020, nám Samsung NEON oficiálne predstavil. Aj keď, mnoho detailov ešte stále nepoznáme.

Ako hlasoví asistenti, len lepší

Za projektom NEON stojí experimentálna spoločnosť STAR Labs, ktorá patrí pod Samsung. V podstate ide o „umelého človeka“ vytvoreného softvérom, s ktorým môžete komunikovať a interagovať podobne, ako s reálnou osobou. Na rozdiel od hlasových asistentov ale majú aj fyzickú podobu, takže môžeme na obrazovkách (a teoreticky aj holografických displejoch) sledovať ich mimiku a gestá. 

Osoby Neon budú údajne omnoho komplexnejšie ako hlasoví asistenti dneška. Zvládnu konverzovať s užívateľom a zároveň zobrazovať svoje emócie. Keď sme už pri tých emóciách, programátori ich navrhovali podľa skutočných ľudí, aby boli ich prejavy, dialógy a emócie čo najdôveryhodnejšie.

zdroj: NEON

Stanú sa našimi priateľmi aj kolegami

Umelí ľudia môžu nájsť využitie v mnohých oblastiach. Môžu nahradiť hercov vo filmoch, hovorcov v spoločnostiach aj hlásateľov správ. Zároveň sa dajú využiť ako osobní finanční poradcovia, učitelia, či dokonca doktori. Mali by skrátka zvládať všetko to, čo ľudia a môžu sa stať našimi priateľmi či kolegami.

„Neon je ako nový druh života,“ povedal riaditeľ STAR Labs, Pranav Mistry. „Na našej planéte sú milióny druhov a my dúfame, že k nimi pridáme ešte jeden ďalší.“

Celé to znie poriadne nadčasovo a ako zo sci-fi filmu. Zatiaľ ale nevieme, kedy a v akej oblasti sa budú umelí ľudia od STAR Labs a Samsungu využívať. Stále ide len o projekt, ktorý je vo fáze vývoja. Navyše, autori priznali, že ľudia, ktorých sme videli, sú vymyslení a simulovaní len na ilustračné účely, takže nevieme ani to, ako budú nakoniec vyzerať. Tak či tak, NEON pôsobí ako naozaj ambiciózny projekt, ktorý naznačuje, ako bude vyzerať svet technológii a ľudí v budúcnosti.

Najnovšie z kategórie: Samsung

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio