MOBIL.sk MOBIL.sk

Stanú sa diery v displeji v roku 2020 dizajnovým trendom?
zdroj: MOBIL.sk

Stanú sa diery v displeji v roku 2020 dizajnovým trendom?

V roku 2020 sa pravdepodobne dočkáme nového trendu v rámci displejov. Nepôjde o prevratnú novú technológiu, ale o viac dier v displeji.

Rok 2018 sa niesol v znamení výrezov. Tie od svojho začiatku vzbudzovali rozporuplné reakcie. Ako prvý ponúkol výrez v displeji ešte smartfón Essential Phone, ktorý bol predstavený ešte v polovici roka 2017. Výrezy však svoj rozmach zažili až z príchodom iPhonu X koncom roka 2017. Po predstavení iPhonu novej generácie začali všetky značky doslova chŕliť smartfóny z výrezmi.

Tento trend sa naplno rozvinul v priebehu roka 2018, no ako sa neskôr ukázalo, išlo o slepú uličku, pretože sa na výslní udržal iba jednu sezónu. Už v roku 2019 prišiel Samsung s inou alternatívou. Tou boli diery vyrezané priamo do displeja smartfónu. Diery v displejoch boli prijaté oveľa vrúcnejšie, pretože nezaberali toľko miesta a svojou prítomnosťou neovplyvňovali tvar displeja, ktorý budil konečne dojem, že sa rozprestiera po celej prednej strane.

diery v displeji
zdroj: CNIPA

Niektorí výrobcovia sa snažili prednú kamerku umiestniť priamo do tela smartfónu prostredníctvom rôznych vysúvacích mechanizmov, no ani tento pokus u ľudí nezaznamenal väčší úspech. Nové patenty podané čínskou spoločnosťou Vivo naznačujú, že budúcnosť majú práve vyššie spomínané diery v displeji, o rozšírenie ktorých sa postaral juhokórejský Samsung.

Na stránke PriceBaba sa objavili patenty podané práve spoločnosťou Vivo, ktorá spolu so značkami Oppo a OnePlus patrí pod krídla čínskej korporácie BBK Electronics. Tie boli uverejnené na stránke Národnej správy duševného vlastníctva v Číne a ukazujú, ktorým smerom sa táto technológia bude v budúcnosti uberať. Kým Samsung je relatívne konzervatívnou značkou, čínski výrobcovia sa neboja experimentovať a prinášať odvážnejšie koncepty.

selfie kamerka v displeji
Takto vyzerá selfie kamerka skrytá v displeji na smartfóne značky Oppo / DurvidImel

Samsung do svojich zariadení umiestňoval iba jednu dieru ktorá mala kruhový alebo valcovitý tvar, no Vivo sa rozhodlo umiestniť do displejov hneď štyri diery. Tie sú v rámci alternatív umiestnené v rôznych súmerných formáciách v rohoch displeja, čo na prekvapenie vôbec nepôsobí rušivo. Navyše by sa na tieto miesta mohli umiestniť rôzne senzory či kamerky, ktoré by umožnili efektívnejšiu prácu s rozšírenou realitou alebo zhotovovanie 3D selfie fotiek.

Aj keď podanie patentu ešte nutne neznamená, že sa tento nápad použije aj v reálnom zariadení, tak nejak logicky nám táto alternatíva príde ako najvhodnejšia. Ako sme už pred časom videli u sesterskej značky Oppo, drahšie modely raz budú mať selfie kamerky a senzory pravdepodobne umiestnené priamo pod displejom. Kým k tomu však dôjde, diery v displeji budú zrejme akýmsi medzistupňom.

Hoci Oppo ani Vivo nepatria do "veľkej trojky" výrobcov smartfónov, ktorú okupujú Samsung, Huawei a Apple. Netraba zabúdať, že Oppo je 4. najúspešnejšia značka smartfónov na svete a Vivo šiesta, takže si určite zas§úžia pozornosť. V posledných rokoch sú totiž práve tieto značky spočínajúce za veľkou konzervatívnou trojkou tými, ktoré prinášajú skutočné inovácie, aj keď sa nimi nie vždy trafia do vkusu ľudí.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio