Mobil.sk Mobil.sk

Rozpútal YouTube boj proti Bitcoinu a ostatným kryptomenám?
zdroj: MOBIL.sk

Rozpútal YouTube boj proti Bitcoinu a ostatným kryptomenám?

Služba YouTube, ktorá patrí spoločnosti Google, začala mazať kanály týkajúce sa Bitcoinu a iných kryptomien.

YouTube nedávno aktualizoval podmienky používania. Mnohých tvorcov videí pritom rozhorčil najmä jeden bod nových podmienok, ktorý hovorí, že YouTube bude môcť vymazať akýkoľvek kanál bez upozornenia či vysvetlenia. YouTube tak bude konať na základe toho, či je kanál rentabilný alebo nie.

Kým na prvý pohľad sa toto pravidlo zdá byť celkom logické, v pozadí sa ozývali hlasy rozhorčených tvorcov, ktorí tento krok považujú z reguláciu a zasahovanie do toho, čo sa ľuďom na YouTube bude servírovať a čo nie. Odporcovia tejto myšlienky boli označovaní za nahnevaných konšpirátorov. Posledný krok služby YouTube tieto vášne opäť rozdúchal a rozvíril debatu na tému, či YouTube nevyhlásil vojnu kryptomenám.

Magazín Forbes totiž informoval o tom, že služba YouTube začala vo veľkom mazať kanály a videá týkajúce sa kryptomien a špeciálne Bitcoinu. Celý proces dostal názov krypto-čistka. Niektorí autori tvrdili, že zmizli len ich videá o kryptomenách, nie však iné videá, ktoré sa kryptosveta netýkali. Pre kanály, ktoré sa zaoberali takýmto typom videí roky, to bola rana pod pás.

bitcoin-3137984_1920.jpg
pixabay.com

Po mediálizácii celej veci sa k téme vyjadril aj samotný YouTube, ktorý vo svojich vyjadreniach zaradil spiatočku. Odstraňovanie videí týkajúcich sa kryptomien vo svojom vyhlásení označili za obyčajnú chybu, ktorá sa pri veľkom množstve videí jednoducho môže prihodiť.

Všetky odstránené videá vraj budú opäť zverejnené v pôvodnom stave. Hovorca služby YouTube sa pre stránku Decrypt ďalej vyjadril, že pokiaľ sú upozornení na chybu, snažia sa ju v čo najkratšom možnom termíne napraviť. Napriek týmto vyjadreniam však YouTube ostáva tŕňom v oku tvorcov, pretože svojimi stále prísnejšími podmienkami sťahuje slučku okolo ich krku. Tvorcovia sa čoraz viac obzerajú po možnej alternatívnej službe, ktorá im nebude brániť v ich tvorbe.

youtube.jpg
MOBIL.sk

Na druhej strane pripúšťame, že regulácia takého množstva sledovaného obsahu je nutná. YouTube by sa mal ale vyhnúť podobným chybám, pretože v budúcnosti mu zlá povesť môže zlomiť väz. Nebola by to prvá technologická spoločnosť, ktorá sa z absolútneho vrcholu zrútila k zemi kvôli tomu, že používateľov sklamala svojimi krokmi či rozhodnutiami.

Do ohňa prilial trochu oleja aj Changpeng Zhao, šéf Binance, najväčšej kryptoburzy na svete. Ten na svojom twitterovom účte zverejnil akúsi nepriamu výzvu pre krptokomunitu: „Možno je čas, aby sa krypto komunita zahryzla do svojej vlastnej platformy sociálnych médií, ktorá bude odolná voči cenzúre,“ napísal.

zdroj: forbes.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: YouTube

Pozri viac

Fun rádio