MOBIL.sk MOBIL.sk

Google musí vo Francúzsku zaplatiť pokutu 150 miliónov eur kvôli zneužívaniu svojho postavenia
zdroj: Google

Google musí vo Francúzsku zaplatiť pokutu 150 miliónov eur kvôli zneužívaniu svojho postavenia

Spoločnosť Google je v hľadáčiku Európskej únie už nejaký čas. Európska komisia jej už viackrát udelila miliardové pokuty pre najrôznejšie porušenia zákonov. A najnovšie sa snaží proti niektorým praktikám tohto internetového giganta bojovať aj Francúzsko.

Francúzsky regulátor hospodárskej súťaže obviňuje spoločnosť Google z toho, že zneužíva svoje dominantné postavenie na reklamnom trhu. Robí to tak, že pre inzerentov v reklamnej platforme Google Ads nastavuje nejasné a nepredvídateľné pravidlá. Z toho dôvodu jej udeľuje obrovskú pokutu vo výške 150 miliónov eur.

Vyšetrovanie Google začalo pred štyrmi rokmi, keď francúzska spoločnosť Gibmedia, ktorá prevádzkuje množstvo webových stránok, obvinila amerického giganta z toho, že pozastavila jej reklamný účet bez predchádzajúceho upozornenia. 

zdroj: thenextweb.com

Google si ale za svojim rozhodnutím stojí. Oznámil, že sa proti pokute odvolá, pretože je presvedčený, že pozastavenie reklamného účtu Gibmedia bolo správne. Podľa vlastných slov zverejňovali škodlivé reklamy a užívateľov chceli podviesť tým, že platili za služby s nejasnými fakturačnými podmienkami.

Google je vo Francúzsku dominantným internetovým vyhľadávačom s trhovým podielom 90%. Preto je podľa francúzskych úradov dôležité, aby zabezpečoval spravodlivý prístup k reklamám pre všetkých inzerentov. „Spôsob, akým Google uplatňuje pravidlá, mu dáva pomoc rozhodnúť nad životom či smrťou niektorých malých podnikov, ktoré žijú len z tohto druhu služieb,“ hovorí Isabelle de Silva, vedúca francúzskeho regulátora.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio