MOBIL.sk MOBIL.sk

Facebooku opäť unikli používateľské dáta stoviek miliónov ľudí. Údaje boli vystavené na hackerskom fóre
zdroj: Pixabay.com

Facebooku opäť unikli používateľské dáta stoviek miliónov ľudí. Údaje boli vystavené na hackerskom fóre

Internet a bezpečnosť sú dva svety, ktoré sa v modernej dobe nie vždy darí prepojiť. Potvrdzuje to opätovný únik informácií o používateľoch sociálnej siete Facebook.

Bob Diachenko je bezpečnostný výskumník, ktorý objavil databázu čítajúcu údaje približne 267 miliónov používateľov sociálnej siete Facebook. Bola objavená na internete bez akéhokoľvek hesla či inej formy zabezpečenia.

Jednotlivé bunky obsahovali telefónne čísla, používateľské mená a občianske mená používateľov Facebooku prevažne zo Spojených štátov. Za únikom dát sú pravdepodobne hackeri z Vietnamu.

Dáta boli dostupné od 4. decembra po dobu takmer dvoch týždňov na istom hackerskom fóre, kde si ich mohol každý stiahnuť alebo zdieľať s inými. Aj keď sa zdá, že nejde o nejaké podstatné informácie, s trochou snahy by sa dali využiť pre pishingový hackerský útok.

hacker-1446193_1920.jpg
pixabay.com

Je dosť znepokojujúce, že veľká spoločnosť komplexná ako Facebook nedokáža prežiť ani rok bez toho, aby sa neobjavil nejaký únik dát jej používateľov. Aj keď hovorca Facebooku tvrdí, že v poslednej dobe urobila sociálna sieť viacero zmien, aby lepšie chránili dáta používateľov, realita je zatiaľ odlišná. Podobná databáza unikla aj v septembri 2019. Vtedy sa však jednalo o skupinu až 419 miliónov používateľov, ktorých sa to dotklo.

Vždy preto prízvukujeme, aby ste nepodceňovali internetovú bezpečnosť. Aj keď sa zdá, že vás sa to netýka, postačí sa porozprávať s človekom, ktorému bola virtuálna identita už niekedy v minulosti odcudzená. Nejde o nič príjemné, preto je potrebné sa chrániť a používať silné heslá.

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio