MOBIL.sk MOBIL.sk

Dočkáme sa konečne superbatérií? Spoločnosť IBM hlási úspechy!
zdroj: Pixabay.com / Maxpixel.net

Dočkáme sa konečne superbatérií? Spoločnosť IBM hlási úspechy!

Spoločnosť IBM pracuje na úplne novom type batérií za pomoci umelej inteligencie.

Batérie sú dnes najbežnejšou súčasťou zariadení elektronických zariadení každého druhu. Napriek relatívnej banálnosti tohto komponentu ľudia nie sú schopní priniesť novú technológiu, ktorá by bola schopná nahradiť súčasné lítium-ionové akumulátory. Tie sa síce evolučne vylepšujú, ale pomaly začínajú narážať na svoje limity. Ľudia by skrátka potrebovali novú technológiu, ktorá ich spasí na ďalšie dekády.

Druhotným problémom pri téme batérií je ťažba ich súčastí. Ide o ťažké kovy ako je kobalt alebo nikel, ktoré sú ťažené najmä v rozvojových krajinách a často sú na túto otrockú prácu zneužívané deti, ktoré pracovný nápor nevydržia a dochádza ku zbytočným úmrtiam.

Spoločnosť IBM však oznámila, že v tejto oblasti by konečne mohlo svitnúť na lepšie časy. Technologický gigant totiž vynašiel nový typ batérií. Ten nahrádza klasické ťažké kovy používané v súčasných batériách troma materiálmi, ktoré je možné extrahovať z morskej vody. To by znamenalo, že ťažba týchto súčastí by bola podstatne lacnejšia, bezpečnejšia a aj šetrnejšia k životnému prostrediu.

bat.jpg
MOBIL.sk

Zaujímavosťou je, že tieto bližšie neurčené materiály boli vybrané umelou inteligenciou. Tá bola naprogramovaná tak, aby kombinovala materiály s rôznymi vlastnosťami a kombinovala ich dovtedy, kým nenájde tú správnu kombináciu pre batérie novej generácie. Výsledkom je, že nový typ batérií prekonáva súčasnú technológiu takmer v každom ohľade.

Efiktivita je pri novom type viac ako 90 %, pričom klasické li-ion batérie majú efektivitu od 80 % do 90 %. Energetická hustota činí 800 Wh/L, čím poráža hodnotu 250-693 Wh/L pri súčasných batériách. Ak sa na novú technológiu pozrieme optikou rýchlosti nabíjania, za skromných 5 minút sa takéto batérie dokážu nabiť na 80 %. Bonusom sú už spomínané nižšie náklady na výrobu alebo nízky stupeň horľavosti.

IBM na tomto projekte spolupracuje s firmou Mercedez-Benz a mnohými inými spoločnosťami, ktoré sa vývojom batérií zaoberajú. Ich cieľom je totiž preniesť túto sľubnú technológiu z výskumnej fázy do reality a pomôcť tak relatívne stagnujúcemu vývoju. Hoci sme tu v priebehu rokov mali už niekoľkokrát informáciu o tom, že rôzne spoločnosti vynašli nový typ batérií, akosi sa im nedarí tieto objavy priniesť koncovému spotrebiteľovi.

Nedá sa jednoznačne tvrdiť, že by sa firmy alebo vedci nesnažili čo najskôr vyvinúť nové technológie, ich motivácia je vcelku silná. Ten, komu sa podarí priniesť lepšie batérie, bude mať o príjmy postarené na dlhé dekády. Zariadení na batérie totiž neustále pribúda a v budúcnosti má tento trend pokračovať.

zdroj: ibm.com

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio