MOBIL.sk MOBIL.sk

Facebook chce vytvoriť vlastnú alternatívu Androidu! Ich dôvod je trochu paradoxný
zdroj: unsplash.com

Facebook chce vytvoriť vlastnú alternatívu Androidu! Ich dôvod je trochu paradoxný

Po spoločnosti Huawei, ktorá už niekoľko rokov vyvíja vlastnú alternatívu k Androidu, HarmonyOS, chce na trh operačných systémom vstúpiť aj najväčšia sociálna sieť na svete.

Operačným systémom pre mobilné zariadenia už dlhé roky kraľuje Android od Google a iOS od Apple. Pokiaľ sa aj nejaká spoločnosť snažila týchto dvoch gigantov zosadiť, skončilo to neúspechom (Však, Microsoft). Teraz však chce na tento trh vstúpiť nový hráč, od ktorého by ste to možno nečakali – Facebook.

Spoločnosť Facebook údajne pracuje na vytvorení svojej vlastnej alternatívy k systému Android. Najväčšia sociálna sieť na svete vytvorila špeciálny tím, ktorý vedie Mark Lucovsky, spoluautor operačného systému Windows.

zdroj: unsplash.com

Aký má na to dôvod? Facebook údajne nedôveruje ostatným spoločnostiam ako napríklad Google, preto nechce využívať ich operačné systémy. To, že Facebook nechce využívať Android, pretože mu nedôveruje, je trochu paradoxné, keď si uvedomíme, aká spoločnosť to vlastne je. Zrejme žiadny technologický gigant nemal za posledné roky toľko káuz spojených s bezpečnosťou a ochranou súkromia, ako Facebook.

Facebook sa momentálne orientuje prevažne na softvér, no v budúcnosti plánuje prinášať aj viac hardvéru. Vlastný operačný systém by mohli používať v svojich budúcich zariadeniach ako napríklad VR headset Oculus či domáci komunikátor Portal. Využitie by mohol nájsť aj v okuliaroch s podporou rozšírenej reality, na ktorých údajne Facebook pracuje. Aby to ale bolo jasné, Facebook sa neplánuje Androidu úplne vziať. Svoje aplikácie bude aj naďalej ponúkať pre majiteľov Android smartfónov.

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio