MOBIL.sk MOBIL.sk

Facebook a Instagram zakročili! Influenceri už viac nebudú môcť propagovať tieto druhy výrobkov
zdroj: MOBIL.sk

Facebook a Instagram zakročili! Influenceri už viac nebudú môcť propagovať tieto druhy výrobkov

Spoločnosť Facebook zakročila voči influencerom na svojich sieťach Facebook a Instagram. Tí po novom nebudú môcť zarábať na promovaní niektorých druhov výrobkov.

Sociálne siete sú veľmi lákavým prostredím pre rôzne spoločnosti pri propagovaní svojich výrobkov. Reklama klasického druhu je totiž dosť neosobná, čo ju robí v dnešnej dobe málo efektívnou. Na sociálnych sieťach sa však odohrávajú príbehy. Ľudia tam sledujú osudy svojich obľúbencov a svoje idoly a pokiaľ k nim sledovatelia majú nejaký citový vzťah, je väčšia pravdepodobnosť, že si kúpia produkt, ktorý sledovaná celebrita alebo influencer propaguje. Takto úspešne funguje reklama na sociálnych sieťach.

Problémom je, že sociálne siete sú napriek snahe relatívne neregulovaným prostredím. Nie je žiadny problém, aby sa neplnoletý mladý človek na sociálnej sieti zaregistroval ako plnoletý a môže sa tak dostať aj k obsahu, ktorý pre neho nie je určený. Ten potom týchto mladých používateľov môže negatívne ovplyvniť v budúcnosti. Instagram sa preto rozhodol, že po prvýkrát v histórii zakáže propagovanie niektorých druhov výrobkov.

instagram
instagram (Maxpixel.net)

Konkrétne sa jedná o zbrane, tabakové produkty či produkty propagujúce vapeovanie. Zákaz platí aj pre sociálnu sieť Facebook. Nie je však žiadnou novinkou, že sa spoločnosť Facebook rozhodla obmedziť nejaký druh reklamy na svojich službách. V minulosti pristúpila k blokovaniu reklamy týkajúcej sa plastických operácií či produktov na chudnutie u osôb mladších ako 18 rokov. Aj tieto reklamy totiž zle vplývali na duševný rozvoj maloletých, ktorý reklamám podľahli.

Instagram začne nové pravidlá zavádzať v nasledujúcich týždňoch. K úplnému zákazu sa pridajú aj špeciálne podmienky pri propagácii alkoholických nápojov a doplnkov stravy. Čo však znamená fráza "špeciálne podmienky" sciálna sieť neuvádza. Uvidíme, čoho sa v súvislosti so zakazovaním v budúcnosti na sociálnych sieťach dočkáme. Napriek tomu, že sa to niektorým influencerom môžu zdať takéto reštrikcie obmedzujúce, je veľmi dobré, že sa technologickí giganti zaujímajú o duševné zdravie maloletých aj takouto formou.

zdroj: cnbc.com

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio