Mobil.sk Mobil.sk

Optickou ilúziou roka 2019 sa stal tento výtvor. Oklame aj váš mozog? (VIDEO)
zdroj: publicdomainpictures.net

Optickou ilúziou roka 2019 sa stal tento výtvor. Oklame aj váš mozog? (VIDEO)

Ak sa radi zaujímate o vedu, psychológiu či fungovanie mozgu ako také, určite sa vám nasledujúce videá budú páčiť. Budú totiž o optických ilúziách.

Best Illusion of the Year (Najlepšia ilúzia roka) je súťažou optických ilúzií, ktorá sa koná každý rok. Zapájajú sa do nej vizuálni vedci, oftalmológovia, neurológovia či umelci. Tí majú za úlohu predstaviť tú najlepšiu optickú ilúziu. Zo všetkých rihlásených optických ilúzií vyberie odborná porota 10 finalistov a o víťazovi potom hlasujú ľudia.

Tento rok vyhrala ilúzia, ktorej dali mnohí prezývku praclík. Ide totiž o akúsi rotujúcu spleť kruhov. Problémom je, že nikto presne nevie, ktorým smerom a v akej osi tento tvar rotuje. Vo videu sa presvedčíte, že optická ilúzia môže rotovať v horizontálnej alebo vertikálnej osi a to v oboch smeroch.

Na druhom mieste sa umiestnili farebné bodky, ktoré dokážu meniť smer pohybu či farbu len na základe vašej vôle. Váš mozog teda môže ich smer či farbu interpretovať rôzne. Raz bodky klesajú a majú zelenú a červenú farbu, no v inom prípade sa pohybujú z ľavej strany na pravú a sú sfarbené na žlto.

Tretie miesto si tento rok odniesli rotujúce kruhy. Čierna bodka v strede vykonáva celý čas rovnaký pohyb, no jej trajektória sa mení v závislosti na pohybe ostatných štyroch. Teda nemení, ale váš mozog si myslí, že áno. Keby ste si chceli pozrieť viac optických ilúzií, poprípade výhercov v minulých rokoch, môžete tak urobiť na stránke projektu Best Illusion of the Year.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Fun rádio