MOBIL.sk MOBIL.sk

Budúcoročné iPhony svojím výkonom zrejme rozdrvia konkurenciu na prach!
zdroj: Torange.biz

Budúcoročné iPhony svojím výkonom zrejme rozdrvia konkurenciu na prach!

V budúcom roku Apple chystá výrazný redizajn svojich iPhonov. Výrazne zmeny sa však odohrajú aj vo vnútri, čo by mohlo konkurencii spôsobiť nejeden problém.

Gordon E. Moore je inžinier a podnikateľ, ktorý je zároveň autorom tzv. Moorovho zákona. Ten hovorí, že zložitosť integrovaných obvodov (počet tranzistorov integrovaných na nich) sa zdvojnásobuje každý rok. Tento zákon bol sformulovaný pozorovaním v roku 1965. O 10 rokov neskôr svoju tézu revidoval s výhľadom na ďalšie dekády do podoby, že počet tranzistorov sa zdvojnásobuje približne každé dva roky. V tomto tvare Moorov zákon v podstate platí dodnes.

Výrobcovia čipov sú schopní každé dva roky na rovnakú plochu umiestniť dvojnásobne väčšie množstvo tranzistorov, čím zvyšujú ich výkon a znižujú spotrebu. Momentálne (od minulého roka) títo výrobcovia používajú 7 nm proces na výrobu čipov. Sú ním vyrábané procesory Apple A12 Bionic od spoločnosti TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), ale poslúžil aj konkurenčnej spoločnosti Qualcomm pri výrobe jeho Snapdragonu 865 alebo spoločnosti Huawei pri čipe Kirin 990 SoC. Už v roku 2020 má byť ale nahradený modernejším 5 nm procesom.

iphone 12 pro
ConceptsiPhone / YouTube

V roku 2020 by ako prvá mala svoj pripravovaný 5 nm proces započať spoločnosť TSMC, a to už v prvej polovici roka. V tej druhej uvidíme nové iPhony s týmito čipmi. To značí, že iPhony 12 budú používať túto pokročilú technológiu v čase, keď Qualcomm bude ešte stále používať súčasnú generáciu výrobného procesu a podobne by to malo byť aj v prípade Huawei. Tieto spoločnosti predstavia svoje smartfóny s čipmi úplne novej generácie až v roku 2021.

Apple teda bude mať v rukáve poriadne eso. Navyše je dobre známe, že Apple na dosiahnutie extrémneho výkonu nepotrebuje tak veľa jadier procesoru ani toľko pamäti RAM ako konkurencia. Napriek tomu by sme sa nejakého navýšenia špecifikácií mali dočkať aj v tomto smere. Apple si svoj softvér a tiež hardvér vytvára sám, vďaka čomu tieto súčasti spolu fungujú efektívnejšie.

apple september event
Apple / YouTube

V roku 2022 plánuje TSMC dokonca nastúpiť na 3 nm proces výroby a hoci má Samsung podobný plán, TSMC používa vyššiu hustotu tranzistorov, takže čísla opäť hovoria v prospech Apple (TSMC). V pláne je pritom už aj 2 nm a 1 nm proces, ktorého by sme sa mali dočkať v roku 2024 a 2026. Čo sa stane potom? Zrúti sa teória Georgea E. Moorea?

Nebudeme vás naťahovať, provdepodobne nie. TSMC ju plánuje zachovať aj naďalej. Pri tak malých čipoch však budú musieť spoločnosti tranzistory umiestňovať po vrstvách v 3D priestore. Ich počet na plochu bude teda nejaký čas ďalej rásť, až kým nepríde niekto s alternatívnymi návrhmi čipov novej generácie.

Aj keď sa tieto hodnoty zdajú byť ako vystrihnuté zo sci-fi filmu, je nutné podoknúť, že pred pár dekádami sa aj 7 nm či 5 nm výrobný proces zdal nemožný. Na vec sa teda nemôžeme pozerať súčasnou optikou. Jedno je isté, čaká na nás veľmi výkonná budúcnosť. A o dekádu budeme používať smartfóny s výkonom, ktorý si dnes nedokážeme predstaviť.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio