MOBIL.sk MOBIL.sk

Huawei v budúcom roku prinesie svoj operačný systém Harmony OS do viacerých zariadení
zdroj: Huawei

Huawei v budúcom roku prinesie svoj operačný systém Harmony OS do viacerých zariadení

Spoločnosť Huawei to mala tento rok vcelku ťažké. Napriek nepríjemnostiam so zákazom obchodovania s americkými spoločnosťami to však nevzdala a vydala sa inou, alternatívnou cestou. Tento plán jej zatiaľ vychádza. V budúcom roku budeme svedkami ďalšieho rozvoja tohto smerovania.

Značka Huawei bola nútená v priebehu roka pod vplyvom okolností urobiť niekoľko opatrení. V prvom rade pri vývoji svojej poslednej generácie vlajkových lodí radu Mate 30 použila výhradne "neamerické" komponenty. Podobne je to to aj s operačným systémom. Spoločnosť siahla po open-source verzii Androidu bez služieb od Google, ktorú si prispôsobila k obrazu svojmu.

Toto zariadenie sa tak v Európe stáva skôr raritou, ale spoločnosť s ním žne úspechy v domácej Číne, takže výrobcu toto obmedzenie nezruinovalo natoľko, ako sa očakávalo. V našich zemepisných šírkach sa ešte stále predáva rad P30, ktorý má iba pol roka a je stále konkurencieschopný a nabitý technológiami. Ten obsahuje ešte klasický Android, keďže sa jeho predaj začal ešte pred americkým zákazom. Našinci teda siahajú najmä po tomto zariadení.

huawei mate 30 porsche design
Huawei

Chvíľu sa hovorilo o tom, že ľudia z Huawei by v budúcich zariadeniach mohli použiť svoj vlastný operačný systém Harmony OS (v Číne Hongmeng OS), ktorý je lepšie škálovateľný a údajne aj rýchlejší než Android, ale zároveň je momentálne vo veľmi ranom štádiu vývoja. Preto sa čínsky gigant rozhodol pri nových smartfónoch a tabletoch použiť vlastnú verziu Androidu. Harmony OS bol použitý jedine v novom smart televízore značky Huawei.

Podľa agentúry Reuters chce Huawei v budúcom roku systém Harmony OS priniesť do viacerých zariadení doma i v zahraničí, ale hovorca spoločnosti jedným dychom dodávajú, že u smartfónov, počítačov a tabletov aj naďalej ostanú pri Androide. Systém Harmony OS však môžeme očakávať pri smart hodinkách, smart reproduktoroch, príslušenstve pre rozšírenú realitu a podobných menej komplexných zariadeniach.

Nás zaujíma najmä to, ako sa znyčka vysporiada s vlastným systémom Android. Pri predstavení telefónov radu mate 30 v októbri tohto roka bolo vidieť, že so systémom sa museli poponáhľať. Do predstavenia mobilov rodiny P40 však ostáva dosť času, aby Huawei systém odladil a porozmýšľal nad predajnou stratégiou. Bola by škoda, keby Európania prišli o takéto smartfóny. Vytvárajú totiž protiváhu k alternatívam od značiek Apple či Samsung, čím podnecujú zdravý konkurenčný boj.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio