MOBIL.sk MOBIL.sk

Digitálne trendy roku 2020: Čo nás čaká a neminie vo svete smartfónov?
zdroj: MOBIL.sk

Digitálne trendy roku 2020: Čo nás čaká a neminie vo svete smartfónov?

Roky 2019 sa pomaly chýli ku koncu a je teda na čase pozrieť sa na to, aké technológie a trendy v oblasti smartfónov nám prinesie rok 2020.

Keď sa poohliadneme späť, predpoveď na rok 2019 nám až na malé výnimky vyšla. Hovorili sme o tom, že výrezy sa stanú minulosťou, že smartfóny prídu o masívne rámčeky okolo displeja a že sa dočkáme viacerých objektívov fotoaparátu. V oblasti fotoaparátov spôsobili ošiaľ najmä širokouhlé objektívy, ktoré používateľom otvorili nové možnosti v oblasti mobilnej fotografie.

Takto pred rokom sme hovorili aj o tom, že výdrž smartfónov ostane na rovnakých hodnotách, čo sa aj naplnilo. Napriek jemnému zlepšeniu výdrže batérií na jedno nabitie a viacerým smartfónom, ktoré dokážu fungovať bez nabíjačky aj dva dni, sa nič zásadné neudialo. Naopak, predpovedali sme monštrá s 12 GB RAM a hoci sa ich tiež niekoľko objavilo, veľkosť RAM pamätí ostala na štandardných hodnotách 4 - 8 GB.

V roku 2019 sa objavilo aj niekoľko lastovičiek s podporou 5G sietí a tiež sme boli svedkami pokusov rozšíriť virtuálnu a rozšírenú realitu viac medzi ľudí, ale tí tento trend akosi odignorovali. Teda aspoň zatiaľ. Azda najväčším zlomom, ktorý však tiež nedopadol podľa predstáv, boli ohybné smartfóny. Tie sa vo veľkom chystali na trh, no reálne skúsenosti ukázali, že technológia ešte má svoje muchy a na masívnejší nástup ohybných zariadení si budeme musieť počkať. Celý článok na tému predpovedí pre rok 2019 si môžete prečítať na tomto odkaze.

Čo nás teda čaká v roku budúcom? Možností je opäť viacero. My si rozoberieme tie najpravdepodobnejšie.

5G siete pre viac ľudí

Kým v minulom roku sme túžobne očakávali nástup prvých 5G smartfónov, ich masový nástup spomalilo niekoľko okolností. V prvom rade je to pomalší nástup samotných 5G sietí. Tie sa už vo veľkom testujú, v niektorých krajinách ako Švajčiarsko, dokonca fungujú, ale na Slovensku ešte stále musíme čakať.

5G
Maxpixel.com /Pixabay.com

Dobrou správou je, že v budúcom roku sa 5G smartfóny chystajú aj do strednej triedy, takže budú cenovo dostupnejšie. Aj Qualcomm už predstavil svoje 5G riešenia čipov pre rok 2020, ktoré s 5G sieťami naplno počítajú. Napriek všetkému však budeme ešte stále vídať aj 4G LTE smartfóny. Kapacita sietí je totiž stále dostatočná, rýchlosť internetu tiež, a teda nemá veľký význam pre operátorov investovať obrovské sumy peňazí do novej generácie sietí. 5G technológia teda bude prichádzať akosi postupne.

Predplatné v aplikáciách

Toto je vec, ktorú badáme už tento rok, ale do budúcnosti by si na ňu mal zrejme každý zvyknúť. Po dobe, keď ste si v obchode s aplikáciami kúpili appku ako jablko (tovar za peniaze), prichádzajú nové časy. Keď vývojár spraví aplikáciu, ktorá sa zapáči masám a ďalej už nie je schopný získavať peniaze od nových ľudí, pretože pokryl svoju cieľovú skupinu zákazníkov, skrsla v niekoho hlave dokonalá myšlienka. Ponúkať aplikácie vo forme predplatného.

money peniaze digital
Wikimedia.org

Ak si teda v budúcnosti budete chcieť kúpiť aplikáciu, stiahnete si ju možno zadarmo, ale bude mať len obmedzenú funkčnosť. Pre jej plné využívanie (alebo využívanie vôbec) si budete musieť zvoliť týždenné, mesačné alebo ročné predplatné. Pokiaľ by ste si chceli kúpiť aplikáciu nastálo, vyjde vás to aj 15-násobne drahšie ako pred rokmi. Prečo? Vývojári chcú ľudí primäť (a naučiť), aby za aplikácie platili formou paušálov. V budúcom roku budeme tento spôsob "prenajímania" si služby vidieť stále častejšie.

Vysoká obnovovacia frekvencia displejov

Displeje sú dnes extrémne veľké, kvalitné, jemné či jasné. Ako ich teda zlepšíť? Výrobcovia našťastie našli odpoveď aj na túto otázku. Bežný displej sa blikne asi 60 krát (Hz) za sekundu. Ľudské oko tieto bliky nevidí, vnímame ich ako animovaný pohyb. V budúcom roku by sa však mali rozšíriť mobily s podporou 90 alebo 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Animácie tak budú na pohľad plynulejšie a uhladenejšie. S podobnými zariadeniami sme sa stretli už aj v tomto roku, ale v tom budúcom po týchto riešeniach chce siahnuť aj Apple či Samsung, takže očakávame, že sa stanú štandardom v drahších zariadeniach.

displej 120 hz
MOBIL.sk

Duálne displeje

Tento rok prišla spoločnosť Microsoft so zaujímavým konkurentom pre skladacie smartfóny. Ide o zariadenia s duálnymi displejmi. Tie vyzerajú ako malé notebooky a podobným spôsobom sa dajú aj používať. Produktom tohto typu od Microsoftu je smartfón s operačným systémom Android a názvom Surface Duo. Microsoft ho ale začne predávať až v budúcom roku. Predpokladáme, že tento typ zariadení sa stane akousi lacnejšou a spoľahlivejšou alternatívou pre skladacie mobily, ktoré v budúcom roku čaká nový pokus o zaujatie verejnosti. Veľmi dobre to má našliapnuté model Razr od Motoroly, ktorý na skladanie ide trochu inak než konkurencia.

microsoft surface duo
Microsoft

Mentálne zdravie

Už v tomto roku sme sa dočkali niekoľko výraznejších zásahov do rôznych populárnych aplikácií či operačných systémov. Dôvodom sú zistenia, že hoci sú smartfóny super a zjednodušujú nám život, ich nadmerné používanie ľuďom spôsobuje depresiu, úzkosť a degraduje ich psychické zdravie. Predpokladáme, že v roku budúcom bude tento stav "prispôsobovania" pokračovať. Posledným úspešným pokusom je odstránenie zobrazovania počtu lajkov na Instagrame a používatelia hlásia, že pociťujú menej tlaku, keď nie sú "nútení" porovnávať svoje úspechy s úspechmi iných.

mentalne zdravie mobily smartfony psychika
Pngfly.com / Pixnio.com

Ešte viac umelej inteligencie

Umelá inteligencia dnes riadi nejednu aplikáciu či službu. Ukázalo sa, že tento typ spravovania dát je nesmierne prínosný pre všetky strany. Používatelia majú pri inteligentných appkách väčší používateľský komfort a ich tvorcovia zas dostávajú viac dát, ktoré sú schopní efektívnejšie využiť, nakoľko sa umelá inteligencia sama učí na používateľoch. Spoločnosť Qualcomm oznámila, že ich nový čip Snapdragon 865, ktorý v budúcom roku nájdeme v tých najlepších zariadeniach, má až dvojnásobne vyššiu kapacitu pre potreby umelej inteligencie než súčasný Snapdragon 855. Vývojári navyše už majú k dispozícii ohromné množstvo používateľských dát, takže nové aplikácie budú začínať v bode, kde tie súčasné skončia.

umela inteligencia ai
Sujins / Needpix.com

Ako vidíte, revolučné zmeny sa rokmi menia na evolučné a miesto nových ohurujúcich hardvérových špecifikácií sa začína viac klásť dôraz na tie softvérové. Zariadenia tak prestanú byť exkluzívnym tovarom a ich sila bude spočívať najmä v tom, aké služby vám ponúknu. Tie budú schopné bežať aj na lacnejších modeloch, preto si výrobcovia smartfónov budú musieť nájsť iné možnosti, ako každý rok dostať od ľudí peniaze. Ďalej totiž už mobily zdražovať nemôžu. Budúcnosť teda spočíva v službách. Či už je to umelá inteligancia, appky alebo rozšírená realita. Ich skutočnú silu a možnosti však pocítime až s nástupom 5G sietí.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio