MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple a Samsung pôjdu pred súd kvôli nadmernej výške radiácie smartfónov!
zdroj: pxfuel.com

Apple a Samsung pôjdu pred súd kvôli nadmernej výške radiácie smartfónov!

V auguste tohto roka zverejnil denník The Chicago Tribune zaujímavú štúdiu. Rozhodol sa pozrieť na úroveň radiácie v bežne predávaných smartfónoch a porovnať ju s tým, čo uvádzajú výrobcovia. Hodnoty boli alarmujúce, keďže mnoho populárnych smartfónov vykazovalo výrazne vyšší stupeň radiácie.

V prípade iPhonu 7 napríklad namerali viac ako dvojnásobnú radiáciu v porovnaní s tým, čo uvádzala spoločnosť Apple. S týmito hodnotami prekračoval povolený limit a mohol tak byť teoreticky nebezpečný. Problémový bol aj smartfón Galaxy S8 od Samsungu, ktorý niekoľkonásobne prekračoval povolenú hranicu stanovenú americkými úradmi. Viac sa o celej štúdii dočítate v našom samostatnom článku.

Prekvapujúca štúdia z augusta má svoje následky. Právnická spoločnosť FeganScott informovala o tom, že spojili dva súdne spory s Apple a Samsung do jednej žaloby, ktorú podali na americký súd vo štvrtok. V súdnom konaní žiadajú, aby museli tieto dve spoločnosti zaplatiť za lekárske monitorovanie a bližšie nešpecifikovanú výšku náhrady škody.

zdroj: wikipedia.org

Beth Faganová, právna zástupkyňa a konateľka spoločnosti FeganScott povedala, že výrobcovia mobilov ako Apple a Samsung musia prijať zodpovednosť za zavádzanie svojich zákazníkov. 

„Smartfóny od Apple a Samsungu zmenili spôsob, akým žijeme,“ hovorí Faganová. „Dospelí, dospievajúci aj deti sa prebudia s tým, že skontrolujú email alebo si zahrajú hru a svoje úlohy či pracovné povinnosti robia na smartfónoch. Zariadenia nosia vo vreckách celý deň a doslova s nimi zaspávajú v posteliach. Výrobcovia povedali spotrebiteľom, že to je bezpečné. Vedeli sme preto, že je dôležité testovať vystavenie vysokofrekvenčnému žiareniu a zistiť, či to je pravda. Nie je.“

Vo vyhlásení spoločnosti sa zdôrazňuje fakt, že pri vzdialenosti 2mm bolo žiarenie Galaxy S8 aj iPhonu 8 dvojnásobné oproti povolenej norme. Vo vzdialenosti 0mm to už bolo päťkrát viac v prípade iPhonu a trikrát viac u Samsung Galaxy.

„Majitelia smartfónov v celej krajine si zaslúžia vedieť, že úrovne vysokofrekvenčného žiarenia zo smartfónov pri dotyku s pokožkou alebo používaní v blízkosti tela, môžu byť nebezpečné,“ hovorí Beth Fagan.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio