MOBIL.sk MOBIL.sk

Počet zranení hlavy kvôli mobilu sa rapídne zvýšil po tom, čo Apple predstavil iPhone
zdroj: pxfuel.com

Počet zranení hlavy kvôli mobilu sa rapídne zvýšil po tom, čo Apple predstavil iPhone

Apple predstavením iPhonu nezmenil len celý mobilný priemysel a spôsob, akým komunikujeme, ale zároveň odštartoval nárast zranení hlavy a krku spojených s používaním mobilov.

Smartfóny naplno prenikli do našich životov a často kvôli nim strácame pozornosť. Stačí sa pozrieť na to, ako často ľudia hľadia do displejov napríklad v čase, keď kráčajú. Nepozornosť spôsobená smartfónmi ale môže byť aj nebezpečná, čo dokazuje nová štúdia Otolaryngology–Head & Neck Surgery.

Výskumníci prišli na to, že od roku 2007, kedy bol predstavený prvý iPhone a odštartovala sa éra inteligentných mobilov, sa zvýšil počet zranení hlavy spôsobených mobilom. Tento druh zranení v nasledujúcich rokoch rástol. Výskumníci v svojej práci analyzovali zranenia od roku 1998 do 2017, ktoré sa týkali zranenia hlavy aj krku.

libreshot.com

Dôvodom je to, že staré mobily nás nerozptyľovali ani zďaleka tak, ako moderné smartfóny. „Z telefónov sa stali mobilné platformy,“ hovorí autor štúdie, Boris Paskhover. „Ľudia si prestali byť vedomí svojho okolia.

V období od 1998 do 2017 bolo na svete podľa výpočtov výskumníkov 76 tisíc zranení spôsobených telefónmi. 40% z nich sa týkalo ľudí vo veku od 13 do 29 rokov, čo dokazuje, že práve mladí kvôli svojim telefónom strácajú pozornosť najviac. Tieto zranenia by sa dali rozdeliť do dvoch kategórií – priame zranenia mobilom ako napríklad, keď vám spadne na hlavu a zranenia spojené s jeho používaním.

Najčastejšie sa zranenia týkali druhej kategórie. Šlo napríklad o situácie, kedy boli ľudia príliš zaujatí svojim mobilom pri kráčaní a spadli na zem. Spadali sem ale napríklad aj dopravné nehody spojené s používaním mobilu za volantom. Zaujímavé je, že svoj podiel na tejto problematike má aj hra Pokémon Go – 90 zo všetkých zranení spôsobila práve mánia okolo nej.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio