MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple priznáva, že niektoré iPhony zbierajú dáta o vašej polohe, aj keď máte túto funkciu vypnutú (AKTUALIZOVANÉ)
zdroj: mohamed hassan / pxhere.com

Apple priznáva, že niektoré iPhony zbierajú dáta o vašej polohe, aj keď máte túto funkciu vypnutú (AKTUALIZOVANÉ)

Spoločnosť Apple pripúšťa, že iPhony 11 Pro zbierajú dáta o vašej polohe aj v prípade, že máte GPS funkciu vypnutú.

Na túto skutočnosť upozornil istý výskumník spoločnosti KrebsOnSecurity, ktorý si všimol, že iPhone 11 Pro nepravidelne zbiera údaje o polohe používateľa, aj keď má majiteľ smartfónu túto funkciu vypnutú. Spoločnosť identifikovaný problém natočila na video a nahlásila to spoločnosti Apple.

Reakcia stvoriteľa iPhonov však neznela zrovna tak, ako by si väčšina fanúšikov týchto zariadení želala. Vyplýva z nej totiž, že určité systémové služby zhromažďujú údaje o polohe zariadenia, hoci je táto služba vyslovene zakázaná. Apple označil toto správanie za očakávané. Spoločnosti KrebsOnSecurity sa zdá, že tento princíp je však v rozpore s niektorými zásadami ochrany osobných údajov spoločnosti Apple.

Bezpečnostná spoločnosť obratom poslala Applu niekoľko otázok, v ktorých požadovali spresniť vyjadrenia na túto tému. Urobilo tak aj niekoľko svetových serverov v oblasti technológií, no nikto zo spoločnosti Apple na otázky neodpovedal. Možno sa tak stane v nasledujúcich dňoch.

Apple by rozhodne takéto niečo nemal ignorovať. Jeho zákazníci totiž za zariadenia platia vyššie sumy, než zákazníci konkurencie a jedným z dôvodov je aj bezpečnosť Apple zariadení, ktorá je na vyššej úrovni. Pokiaľ by sa prišlo na to, že Apple nakoniec nie je až takou transparentnou spoločnosťou v oblasti bezpečnosti osobných údajov, bolo by to ranou pod pás pre jeho zákazníkov.

Video, KrebsOnSecurity natočila a poslala spoločnosti, si môžete pozrieť vyššie. je na ňom jasne vidieť, že aj pokiaľ je funkcia polohy zakázaná vo všetkých službách a aplikáciách, na krátku chvíľu sa iphone pripojí. Určite však Apple netreba slepo obviňovať a je nutné si počkať na oficiálne vyjadrenie spoločnosti s vysvetlením danej problematiky.

AKTUALIZOVANÉ:

Spoločnosť Apple sa vyjadrila k správam o zisťovaní polohy iPhonov, kedy sa gps čip v iPhonoch zapne aj napriek zákazu tejto funkcie. Vyjadrenie poskytol výrobca serveru TechCrunch. Sledujú teda iPhony vašu polohu? Nie je tomu tak.

Zástupca spoločnosti Apple vysvetlil, že najnovšie iPhony sú vybavené širokopásmovou technológiou, ktorá je však v niektorých častiach sveta zakázaná. Aby iPhony spĺňali medzinárodné regulačné požiadavky, iPhony musia z času na čas skontrolovať svoju polohu aj pri vypnutej funkcii určovania polohy, aby širokopásmovú technológiu na daných miestach vypli a tým dodržiavali predpisy.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio