MOBIL.sk MOBIL.sk

Spoločnosť Qualcomm predstavila svoj superčip Snapdragon 865 5G či pokrokovú čítačku odtlačkov prstov v displeji pre rok 2020
zdroj: Cyrus john / Twitter

Spoločnosť Qualcomm predstavila svoj superčip Snapdragon 865 5G či pokrokovú čítačku odtlačkov prstov v displeji pre rok 2020

Značka Qualcomm je dlhodobo známa ako jeden z najväčších výrobcov čipv pre smartfóny. Keďže sa súčasný rok chýli ku koncu, spoločnosť sa rozhodla poddkryť svoje portfólio komponentov, ktoré uvidíme v mobiloch v budúcom roku.

Podľa očakávaní sme sa dočkali dvojice čipov. Vajkovou loďou bude model Qualcomm SNapdragon 865, ktorý bude poháňať tie najlepšie smartfóny roku 2020. Čip sa bude dať párovať s novým 5G modemom Qualcomm X55, ktorý na rozdiel od jeho staršej verzie X50 prinesie nižšiu spotrebu energie, vyšší výkon, väčšie rýchlosti prenosu dát a tiež podporu sietí SA/NSA. Nový 5G modem bude podporovať 5G siete mmWave a tiež sub-6 GHz.

5G platforma čipov od Qualcommu bude vhodná nielen pre smartfóny, ale dočkať by sme sa jej mohli aj v prenosných počítačoch, v okuliaroch pre rozšírenú realitu a mnohých iných smart produktoch. Platformu dopĺňa druha čipová novinka zo včerajška. O niečo menej vybavený čip Snapdragon 765G dostane rovno zabudovanú podporu 5G sietí. Pokiaľ by ho výrobcovia chceli použiť v smartfóne bez ich podpory, k dispozícii im bude 4G verzia Snapdragon 765. Viac informácií o čipoch sa od spoločnosti dozvieme neskôr.

Z predstavených procesorov je jasne vidieť, že Qualcomm očakáva pomalší rast a rozširovanie technológie 5G sietí. Napriek tomu, že mnohí výrobcovia v budúcom roku siahnu po plnej podpore 5G, zrejme sa stále nájde veľa takých, čo hlásili dopyt aj po 4G verziách noviniek. V opačnom prípade by Qualcomm určite nepredstavoval čipy bez podpory najnovšej generácie sietí.

siete muž
Pixabay.com

Oveľa zaujímavejšou novinkou je ale ďalší produkt spoločnosti. Ide o čítačku odtlačkov prstov zabudovanú v displeji s názvom 3D Sonic Max. Qualcomm doteraz ponúkal čítačku s ultrazvukovou technológiou snímania odtlačkou, lenže tá spôsobovala rôzne problémy. Snímanie bolo pomalšie a konkrétne v prípade smartfónov Samsungu bol výrobca kvôli chybe nútený odporučiť svojim zákazníkov, aby dočasne čítačku odtlačkov prstov nepoužívali, kým problém nevyrieši. Aké vylepšenia teda Qualcom pri novej čítačke ponúka?

Stále ide o ultrazvukovú technológiu, pretože je jednoducho bezpečnejšia, keďže namiesto 2D fotografie (optická technológia) vytvára 3D model odtlačku. Nová čítačka má však 17-násobne väčšiu kontaktnú plochu a dokáže prečítať až dva odtlačky naraz, čo ho robí ešte bezpečnejším. Qualcomm hovorí, že ide o najväčší senzor odtlačkov prstov na trhu.

Nový senzor je vraj oveľy rýchlejší a presnejší, keďže už nie je potrebné odtlačok prikladať na maličkú plôšku na displeji. Uvidíme, či sa Samsung rozhodne tejto technológii dôverovať po problémoch s čítačkami od Qualcommu v uplynulom roku. Naopak, veľmi nádejne vyzerá nasadenie do budúcich iPhonov. Už skôr sa objavili informácie, že Apple chystá návrat Touch ID senzorov v displejoch, ktoré budú pokrývať väčšiu plochu obrazovky.

Každý mobilný fanúšik sa už určite teší na tieto novinky. Hoci sme sa o nich veľa podrobností (zatiaľ) nedozvedeli, my zo skúsenosti hovoríme, že oveľa dôležitejšia, než papierové hodnoty, bude ich funkčnosť pri reálnom používaní. Kým z nových procesorov väčšie obavy nemáme, pretože Qualcomm ich jednoducho robiť vie, sme zvedaví na výkony novej čítačky odtlačkov prstov. A čo vy?

Pokiaľ vás detailne zaujíma, ako vidí Qualcomm budúcnosť 5G sietí, celú prednášku si môžete pozrieť z tohto záznamu

zdroj: youtu.be

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio