MOBIL.sk MOBIL.sk

Nový Apple iPhone X: Je krásny, je revolučný a bude nekresťansky drahý
zdroj: apple.com

Nový Apple iPhone X: Je krásny, je revolučný a bude nekresťansky drahý

Po tom, čo Apple včera predstavil iPhony 8 a 8 Plus, sa zdalo, že všetko už bolo povedané. A zrazu zaznela hláška: "One more thing..." (Ešte jedna vec...). Apple predstavil svoj revolučný iPhone X (desať), ktorý má určiť smerovanie biznisu so smartfónmi pre nasledujúcu dekádu tak, ako sa to darilo prvému iPhonu celú minulú dekádu. Áno, podobné super-smartfóny tu už dnes máme, ale Apple nikdy nepatril k tým, čo potrebujú prísť na trh s niečím úplne novým. Radšej vzal funkcie, ktoré tu už sú a zážitok z ich používania posunul na vyššiu úroveň

Oceľ a sklo

iPhone X prichádza s podobnou konštrukciou ako iPhony 8 a 8 Plus. Vpredu a vzadu tvrdené sklo, ktoré obopína kovový rámček. Zliatinu hliníka však v tomto prípade nahradila leštená chirurgická oceľ. Desiatkový výročný model spadú veľkosťou niekam medzi vyššie spomínané iPhony 8 a 8 Plus. S rozmermi 143,6 x 70,9 x 7,7 mm je iba o niečo málo väčší než 4,7-palcový iPhone 8, na prednej strane však ukrýva 5,8-palcový displej, ktorý je väčší než v 5,5-palcovom modeli Plus. iPhone X váži 174 gramov.

zdroj: youtube.com

Displej, kam sa pozrieš

Dominantou a pýchou celej prednej strany je displej. Ten je po prvýkrát u iPhonov technológie OLED, je v rohoch zaoblený a pokrýva celú prednú stranu. Akurát v hornej časti je výrez pre reproduktor, kamerky a senzory. Displej má rozlíšenie skvelých 2436 x 1125 pixelov a Apple ho nazval Super Retina HD displej. Podporuje technológiu True Tone pre prispôsobenie zobrazenia podľa prostredia, v ktorom sa nachádzate, rovnako farebný gamut P3, je schopný prehrávať HDR obsah a nezabudlo sa ani na technológiu 3D Touch. Spoločnosť sa vyjadrila aj k tomu, prečo nezačala používať OLED displeje v iPhonoch už skôr. Žiadny vraj nebol dosť dobrý.

iphonex-front-back-glass
apple.com

Zbohom Home Button a Touch ID, vitajte gestá a Face ID

Všetci sme si už zvykli na odomykanie smartfónov čítačkou odtlačkov prstov. Apple s tým začal a neskôr sa táto funkcia rozšírila aj do ostatných smartfónov. Tu však nič také nenájdete. Ako teda budete chrániť svoje dáta? V malom výreze na vrchnej strane displeja je skrytých mnoho senzorov, medzi inými aj tie pre funkciu Face ID, čo je názov pre odomykanie smartfónu rozpoznávaním tváre.

iphonex-face-recognition-beach
apple.com

Face ID je alternatívna biometrická autentizačná funkcia, po ktorej Apple siahol, aby bolo odomykanie ešte bezpečnejšie. Tvorí ho infračervená kamera, iluminátor, ktorý vás nasvieti v tme a dot projektor. Ten k vašej tvári vyšle pred každým odomknutím 30 tisíc bodov, ktoré ukotví na vašej tvári a urobí si tak jej 3D mapu. Face ID teda nebude možné oklamať fotkou. Apple túto technológiu dokonca testoval v spolupráci s holywoodskymi maskérmi, ktorí vytvárali verné kópie tvárí, aby Face ID oklamali. Nepodarilo sa. Možnosť, že vám niekto odomkne iPhone je 1 : 1 000 000. Pri Touch ID to bolo 1 : 50 000. Ešte spomeniem, že Face ID vás spozná aj keď si necháte narásť bradu, nasadíte okuliare alebo natiahnete čiapku.

Ďalšou funkciou domovského tlačidla bolo ovládanie. To Apple vyriešil gestami. Funkciu stlačenia domovského tlačidla prevzalo gesto zdola nahor. Ak pri ňom na chvíľu zastanete, spustí sa multitasking. Siri aktivujete dvojitým stlačením on/off tlačidla na boku smartfónu.


zdroj: youtube.com

Vertikálny duálny fotoaparát a vylepšená predná kamerka

Apple sa rozhodol pri iPhone X duálne fotoaparáty umiestniť vertikálne. Ide o kombo 12-megapixelových fotoaparátov podobne ako pri iPhone 8 Plus, tieto sú ale stabilizované obidva. Jeden má tele optiku a druhý širokouhlú, takže opäť bude možné fotiť v Portrét móde alebo s dvojnásobným zoomom. Aj tu je prítomný režim Portrétneho nastavenia, ktorý vám fotografiu dosvieti. Ostatné možnosti sú rovnaké ako pri iPhonoch 8 a 8 Plus, o ktorých sme písali tu. Nové iPhony sú tak prvými na svete, ktoré dokážu nakrúcať 4K video pri 60 snímkach za sekundu.

Predná kamerka má 7 megapixelov a zaslúži si pozornosť. Má názov TrueDepth. Vaše selfie zábery budú lepšie, než kedykoľvek predtým, aj s prednou kamerkou sa totiž dú fotiť v móde "Portrét". Navyše je možné ju použiť pre Animoji. Ide o novú funkciu animovaných emoji, ktoré sa tvária presne tak ako vy. Cez iMessage tak môžete komukoľvek poslať animovanú postavičku s vašim hlasom, ktorá sa navyše bude tváriť rovnako ako vy. Hnev, radosť, smútok, TrueDepth kamerka vás nasníma a iPhone sa o ostatné postará za vás.

zdroj: youtube.com

Výkonné vnútro

Apple A11 Bionic je názov čipu, ktorý sa stará o chod nového iPhonu X. Ide o 6-jadrový procesor. Ten obsahuje 2 výkonné jadrá a ďalšie 4 úsporné, pre menej náročné operácie. Apple si prvýkrát v živote navrhol aj vlastný grafický procesor. Ten má tri jadrá a je o 30 % výkonnejší, než ten v iPhonoch siedmej generácie. V čipe sa nachádza aj špeciálny neurónový koprocesor s dvomi jadrami, ktorý sa stará o chod Animoji, Face ID, strojové učenie a ďalšie funkcie.

apple.com

Energia bez káblov

Okrem klasického lighting konektora pre nabíjanie, je aj iPhone X vybavený nabíjaním bezdrôtovým Qi. Na trhu existuje už mnoho nabíjačiek pre štandard Qi a nadalej budú pribúdať. Kúpite ich napríklad aj v Ikei. Apple predstavil aj vlastnú bezdrôtovú nabíjačku zvanú AirPower, ktorá dokáže nabíjať aj niekoľko zariadení súčasne, čo doteraz nebolo možné. Dostupná bude budúci rok. Rýchle nabíjanie je tiež "na palube" (konečne), takže za 30 minút nabíjania získate 50 % batérie. Všetky nové iPhony dostali do vienka Bluetooth vo verzii 5 a odolnosť voči vode a prachu s certifikáciou IP 67.

iphonex-charging-dock-pods
apple.com

A čo cena?

iPhone X sa bude dať predobjednať už 27. októbra a do predaja sa dostane 3. novembra. Na výber bude v bielej alebo šedej farbe a to v kapacitách 64 a 256 GB. Cenu som si zámerne nechal na koniec. V Amerike bude začínať na hodnote 999 $, ale u nás bude vyššia. Ceny v jednotlivých štátoch EÚ sa pohybujú v rozmedzí 1149 - 1189 € za 64 GB model. Na Slovensku môžeme očakávať podobnú cenu.Najnovšie z kategórie: iPhone

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio