MOBIL.sk MOBIL.sk

TikTok vraj „tajne“ zbiera údaje svojich užívateľov a posiela ich do Číny
zdroj: wikipedia.org

TikTok vraj „tajne“ zbiera údaje svojich užívateľov a posiela ich do Číny

Tvrdí to študentka z Kalifornie, ktorá podala na čínsku sociálnu sieť žalobu.

Sociálna sieť TikTok, ktorú vlastní pekinská spoločnosť ByteDance, je kvôli svojej popularite pod prísnym dohľadom USA. Spojené štáty zvyšujú tlak na otázky zberu osobných údajov, cenzúry obsahu, ale aj vzťahov s čínskou vládou. Najnovšie čelí táto populárna sociálna sieť obvineniu z toho, že „tajne“ zbiera údaje amerických užívateľov a posiela ich do Číny.

Žalobu na TikTok podala študentka Misty Hong z kalifornskej univerzity, ktorá tvrdí, že TikTok „tajne vysáva a prenáša na servery v Číne obrovské množstvo súkromných a osobne identifikovateľných užívateľských údajov.“ Tieto údaje by vraj mohli použiť na identifikáciu a sledovanie užívateľov v USA teraz aj v budúcnosti.

zdroj: Google Play

Misty Hong si tento rok stiahla aplikáciu TikTok, avšak nevytvorila si na nej účet. Tvrdí, že spoločnosť vytvorila účet za ňu a „tajne“ zbierala koncepty videí, ktoré vytvorila, ale nikdy neplánovala zverejniť. Tieto dáta boli zaslané na dva servery v Číne, ktoré vlastnia spoločnosti Tencent a Alibaba. Zároveň TikTok obviňuje z toho, že nespravodlivo zarába na zbere osobných údajov, vďaka ktorým môže presne cieliť reklamu.

TikTok je relatívne mladá sociálna sieť, ktorá cieli primárne na tínedžerov. Zameriava sa na krátky video obsah nakrúcaný vertikálne. V súvislosti s jej rastúcou popularitou sa však stále častejšie objavujú otázky ohľadom jej bezpečnosti aj napojenia na čínsku vládu. Takéto obvinenia TikTok zásadne odmieta a tvrdí, že všetky dáta sú uložené na amerických serveroch a s čínskou vládou nespolupracujú. Ku poslednej žalobe z Kalifornie sa zatiaľ nevyjadrili.

zdroj: bbc.com

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio