MOBIL.sk MOBIL.sk

V Austrálii prevezme prácu policajtov umelá inteligencia! Odhalí telefonujúcich vodičov
zdroj: pxhere.com

V Austrálii prevezme prácu policajtov umelá inteligencia! Odhalí telefonujúcich vodičov

Mobily za volant nepatria, o tom sa snáď ani nemusí diskutovať. Používanie mobilov patrí k najčastejším dôvodom dopravných nehôd a práve to je dôvod, prečo sa proti nim v Austrálii rozhodli bojovať o niečo intenzívnejšie. Na pomoc si totiž zavolali umelú inteligenciu.

V austrálskom štáte Nový Južný Wales pomáha policajtom umelá inteligencia v odhaľovaní nezodpovedných vodičov. Na rizikové úseky nainštalovali v rámci testovania špeciálne inteligentné fotoaparáty, ktoré pomocou AI automaticky rozpoznávajú, či vodiči používajú pri šoférovaní smartfón. Nezáleží pri tom, či budú odpovedať na správu, prezerať si sociálne siete alebo telefonovať.

Nový Južný Wales plánuje v najbližších rokoch umiestniť na cesty 45 kamier, ktoré budú určené len na sledovanie používania smartfónu za volantom. Tieto kamery budú statické aj prenosné, aby si vodiči na ich umiestnenie nezvykli.

zdroj: wikipedia.org

Umelá inteligencia ale zatiaľ nebude môcť pracovať úplne samostatne. Nie je až tak dokonalá, aby sa nemohla pomýliť, preto bude má posledné slovo v posudzovaní aj tak človek. Stroj odfotí vodiča, o ktorom si myslí, že používa mobil pri šoférovaní a pošle to na posúdenie policajtovi. Ten následne posúdi, či má umelá inteligencia pravdu.

V Austrálii môžete za používanie mobilu za volantom zaplatiť pokutu až 344 dolárov, v školských zónach dokonca 457 dolárov. Prvých šesť mesiacov je však táto technológia len v testovacej fáze, čo znamená, že pokuty zatiaľ nerozdáva. Previnilcom len odošle upozornenie. Nové kamery zaviedli v septembri, takže umelá inteligencia začne udeľovať reálne pokuty až od marca.

Kamery s umelou inteligenciou by sa však mohli použiť aj na snímanie ďalších priestupkov ako napríklad nezapnutý pás. Momentálne sa ale primárne zaoberá mobilmi, ktoré predstavujú najväčší problém. Proti kamerám už stihli vystúpiť aj kritici, ktorým sa nepáči, že štát fotografuje ľudí bez ich vedomia a môže ísť o zásah do súkromia.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio