MOBIL.sk MOBIL.sk

Európske úrady prešetrujú Google. Nepáči sa im, ako spoločnosť zbiera údaje
zdroj: needpix.com

Európske úrady prešetrujú Google. Nepáči sa im, ako spoločnosť zbiera údaje

Spoločnosť Google dostala len za posledné dva roky od Európskej komisie pokuty vo výške 8 miliárd eur. A najnovšie vyšetrovanie naznačuje, že sa táto čiastka môže ešte zvýšiť.

Európske protimonopolné úrady vyšetrujú spoločnosť Google kvôli spôsobu, akým zhromažďuje údaje. V sobotu o tom informoval portál Reuters, ktorému to potvrdila priamo Európska komisia. Úrady zaujíma to, prečo a ako tento internetový gigant zbiera údaje od svojich užívateľov. 

Tento krok naznačuje, že populárny internetový vyhľadávač je stále v zornom poli Európskej komisie, ktorá mu len za posledné dva roky udelila niekoľko pokút v celkovej výške viac ako 8 miliárd eur. 

zdroj: needpix.com

V lete napríklad dostal Google pokutu 4,34 miliardy eur z dôvodu opakovaného porušovania dominantného postavenia. Vtedy sa pokuta týkala toho, že v Android smartfónoch je predvolený vyhľadávač Google a výrobcovia to nemôžu zmeniť. Samotná čiastka, ktorú musia zaplatiť sa odvíja od ich celkových príjmov, preto je tak extrémne vysoká.

Tentoraz sa vyšetrovanie týka zbierania údajov. Európska komisia sa zameriava najmä na miestne vyhľadávacie služby, služby cielenia online reklamy, prihlasovacie služby, webové prehliadače a ďalšie faktory. Komisia vraj zaslala dotazníky ohľadom zberu údajov a iných praktík, ktoré sú súčasťou vyšetrovania. 

Spoločnosť Google sa ale bráni. Zbierané údaje vraj využíva na zlepšovanie svojich služieb. Užívatelia ich navyše môžu kedykoľvek spravovať, prenášať alebo úplne odstrániť. Uvidíme, ako toto vyšetrovanie nakoniec dopadne. Avšak vzhľadom na to, že komisia už predtým zaznamenala problémy spojené s obchodnými praktikami Google, nebude žiadnym prekvapím, ak mu udelí ďalšiu rekordnú pokutu.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio