MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple predstavil nové iPhony 8 a 8 Plus: Lepšie fotky, telo zo skla a bezdrôtové nabíjanie
zdroj: apple.com

Apple predstavil nové iPhony 8 a 8 Plus: Lepšie fotky, telo zo skla a bezdrôtové nabíjanie

Spoločnosť Apple každoročne v septembri predstavuje nové iPhony. Nie je tomu inak ani túto sezónu, a tak včera uzrela svetlo ďalšia generácia smartfónov s logom nahryznutého jablka. Alebo lepšie povedané, dve generácie.

Aj keď sa pôvodne predpokladalo, že nové iPhony budú pomenované ako 7s a 7s Plus, Apple sa tento rok rozhodol preskočiť "s-kový" variant. iPhone 8 a 8 Plus sú tak evolúciou, ktorá vylepšuje súčasnú sedmičkovú verziu a pridáva jej niekoľko príjemných vylepšení.

Sklo vpredu, sklo vzadu

Asi najväčšou vizuálnou zmenou prešla konštrukcia. Tá je zo skla na prednej aj zadnej strane, pričom rám telefónu je z hliníkovej zliatiny. Pokiaľ ide o sklo, Apple tvrdí, že ide o najtvrdšie a najodolnejšie sklo, aké bolo kedy v smartfónoch použité. Všetky prvky sú rozmiestnené úplne klasicky ako na predošlej generácii iPhonov. Na prednej strane nájdeme displej, kamerku, reproduktor a samozrejme čítačku odtlačkov prstov Touch ID, ktorá je podobne ako predchádzajúcej generácii iba dotykovou plôškou a nie klasickým tlačidlom. Efektu reálneho stlačenia bude opäť napomáhať haptický vibračný motorček. Na spodnej strane sa nachádza reproduktor a lighting konektor. 3,5 mm slúchadlový audio jack sa ani opäť nekoná a vyzerá to tak, že už sa ani konať nebude.

zdroj: youtube.com

Apple totiž poznamenal, že bezdrôtové technológie sú budúcnosťou a teda predstavil zásadnú novinku - bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi spolu s príslušenstvom AirPower. iPhony si teda budeme môcť položiť na podložku a nabíjať. A keďže spoločnosť konečne nezabudla zahrnúť aj rýchle nabíjanie, svoj iPhone si budete môcť nabiť na 50% už za 30 minút. Rozmerovo sú iPhony ôsmej generácie o necelý milimeter hrubšie a o pár gramov ťažšie práve kvôli zabudovánému bezdrôtovému nabíjaniu, ale nejde o žiadny dramatický rozdiel. Nové iPhony sú opäť vode a prachu odolné s certifikáciou IP67.

Lepší displej, lepší foťák, 3 farby a 2 veľkosti pamäte

Nové iPhony 8 a 8 Plus si požičali TrueTone technológiu displeja z iPadov a tak sa farebnosť a jas upravia vždy podľa prostredia, v ktorom sa nachádzate, aby ste mali čo najlepší obraz a s technológiou 3D Touch, ktorá sníma silu tlaku vyvíjanú na displej, sa vám bude nový iPhone opäť skvelo ovládať.

apple.com

Fotoaparáty sú papierovo takmer zhodné s predošlou generáciou. Predný má na oboch iPhonoch rozlíšenie 7 megapixelov a zadný 12 megapixelov (v prípade iPhonu 8 plus ide o dva hlavné 12 Mpx fotoaparáty s 2 x zoomom). Zmeny sa však odohrali pod povrchom. Nové iPhony 8 a 8 Plus sú vybavené čipom Apple A11 Bionic, ktorý zahŕňa výkonný 6-jadrový procesor a koprocesory napomáhajúce spracovaniu obrazu. Tie sa postarajú o doteraz najkvalitnešie fotky a video. Novinkou je tzv. Portrait Lighting. Ide o simuláciu štúdiového osvetlenia na fotkách. Každý váš záber tak bude vyzerať viac profesionálne. Video na tom bude tiež lepšie. Čip A11 totiž dokáže v reálnom čase spracovávať každý jeden záber videa po malých kúskoch a výsledok tak bude ostrejší a stabilnejší. Môžete nahrávať 4K video pri až 60 snímkoch za sekundu alebo spomalené zábery pri 240 snímkoch za sekundu vo Full HD rozlíšení.

Takto vám nové iPhony 8 a 8 Plus pomôžu upraviť nasvietenie scény

zdroj: apple.com

Čip Apple A11 Bionic je o 70% výkonnejší než jeho predchodca (Apple A10 Fusion) a jeho grafická karty je o 30% výkonnejšia. Menší iPhone 8 bude mať 2 GB RAM a väčšie "Plusko" 3 GB RAM. Každý zákazník si bude môcť vybrať z kapacít 64 a 256 GB. Výdrž baterie sa bude pohybovať na rovnakej úrovni ako u iPhonov 7. generácie.

iphone8-charging_dock_front
apple.com

Výkonný procesor tiež umožní rozkvet rozšírenej reality, ktorá je pre Apple evidentne zaujímavá, keďže jej venoval na predstavovaní dosť veľa času. Všetky novinky spojené s rozšírenou realitou ale prídu až s operačným systémom iOS 11, ktorý bude pre verejnosť sprístupnený až 19. septembra.

apple.com

iPhony 8 a 8 Plus budú na Slovensku dostupné 29. septembra v šedej, bielej a zlatej za cenu štartujúcu na cca 809 € za 64 GB verziu iPhonu 8 a 919 € za model 8 Plus.

Prečítajte si aj o treťom predstavenom iPhone X (desať), ktorý má bezrámčekový displej, skvelý fotoaparát a cenovku, ktorú budú akceptovať pravdepodobne len najvernejší fanúšikovia značky. 

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio