MOBIL.sk MOBIL.sk

Vedci tvrdia, že nadmerné používanie smartfónu je psychická porucha!
zdroj: pxhere.com

Vedci tvrdia, že nadmerné používanie smartfónu je psychická porucha!

Závislosť na smartfóne vykazuje všetky známky psychickej poruchy a dotýka sa v priemere každého štvrtého mladého človeka.

Nadmerné používanie smartfónu je vážny problém našej spoločnosti, ktorý sa dotýka aj detí. Práve najmladšia generácia, ktorá sa už do doby smartfónov takpovediac narodila, je najzraniteľnejšia. Vedci z King’s College London vypracovali meta analýzu, v ktorej analyzovali viac ako 40 štúdií týkajúcich sa tejto témy. 

Zistili, že podľa týchto štúdii používa svoj smartfón nadmerne 10-30% mladých ľudí a detí. Z toho vyvodili, že „problematické používanie smartfónov“ sa týka v priemere 23% mladých. To je takmer každý štvrtý. Výskumníci spracovali celkovo 41 štúdií od roku 2011, ktoré pokrývali takmer 42 tisíc osôb.

zdroj: goodfreephotos.com

Vo výskume nehovoria o závislosti na smartfónoch, pretože vo vedeckých kruhoch je toto označenie veľmi kontroverzné. Namiesto toho používajú slovné spojenie problematické používanie smartfónov. To definujú ako „správanie spojené so smartfónmi, ktoré má vlastnosti závislosti, napríklad pocit paniky a nevoľnosti, keď je smartfón nedostupný. Pre osobu je ťažké kontrolovať množstvo času stráveného na telefóne a jeho používanie je na úkor iných príjemných aktivít.“ 

Výskumníci sú presvedčení, že medzi problematickým používaním smartfónov a psychickými problémami existuje „konzistentné spojenie.“ Najmä čo sa týka depresívnej nálady, úzkosti, stresu, zlej kvality spánku alebo horšieho vzdelania. U mladých ľudí, ktorí nadmerne používajú smartfón sa ukázali znaky ako nízka sebakontrola, emočná nestabilita, perfekcionizmus, ale aj osamelosť a nízka sebaúcta. 

Výskum naznačuje, že závisť na smartfóne má vážne následky na našom duševnom zdraví a každodennom fungovaní. Malo by sa preto klasifikovať ako psychická porucha. Výskumníci v závere píšu, že túto tému je potrebné viac skúmať a venovať sa jej.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio