MOBIL.sk MOBIL.sk

Riaditeľ Twitteru využíva namiesto Google vyhľadávač, o ktorom ste zrejme nepočuli! (ale mali by ste)
zdroj: Google, DuckDuckGo

Riaditeľ Twitteru využíva namiesto Google vyhľadávač, o ktorom ste zrejme nepočuli! (ale mali by ste)

Google je momentálne neohrozeným kráľom na poli vyhľadávačov a nezdá sa, že by ho niekto dokázal tak skoro zosadiť. So svojim 81,5 percentným podielom na trhu pôsobí ako neprehliadnuteľný obor, pri ktorom ostatné vyhľadávače len pobehujú ako trpaslíci. A predsa sa nájdu ľudia, ktorí ho radšej nepoužívajú.

Medzi nich patrí aj riaditeľ sociálnej siete Twitter, Jack Dorsey, ktorý sa k tomu nedávno priznal. „Zbožňujem @DuckDuckGo. Je to môj predvolený vyhľadávač na nejaký čas. A aplikácia je dokonca ešte lepšia!“ napísal na svojom profile. 

zdroj: @jack | twitter.com

DuckDuckGo je akási alternatíva ku komerčným webovým vyhľadávačom. Prezentujú sa ako spoločnosť, ktorá má prísnu politiku súkromia – nezbiera užívateľské informácie a ani ich ďalej nezdieľa s tretími stranami. Reklamy, ktoré zobrazuje, nie sú cielené priamo na vás a ani vás nesleduje v momente, keď opustíte jeho stránku. Nič z tohto sa o vyhľadávači Google povedať nedá.

Aj keď je DuckDuckGo podstatne menší ako Google – denne spracuje 40 miliónov vyhľadávaní, zatiaľ čo Google 5,8 miliárd – stihol si už vybudovať svoju užívateľskú základňu. Najmä medzi ľuďmi, ktorým prekáža sledovanie a zbieranie údajov u ostatných vyhľadávačoch. V súčasnej dobe je šiestym najpoužívanejším vyhľadávačom na svete s trhovým podielom 0,28%. 

Porovnanie výsledkov DuckDuckGo (vľavo) a Google (vpravo) | zdroj: google.com, duckduckgo.com

To, že DuckDuckGo má svojich priaznivcov dokazujú aj fanúšikovia Jacka Dorseyho v komentároch. Mnoho z nich pod Jackov príspevok napísalo, že sa tiež vzdali Googlu a využívajú túto alternatívu. Jeden z nich napríklad napísal: „Nechápem, prečo naň neprešlo viac ľudí! Bola to najlepšia vec, akú som za poslednú dobu urobil.“

Ak by ste si tento alternatívny vyhľadávač chceli vyskúšať aj vy a možno sa nadobro vzdať Googlu, nájdete ho na adrese duckduckgo.com. Je k dispozícií aj v slovenskom jazyku a bezplatne.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio