MOBIL.sk MOBIL.sk

Slnce, seno, virtuálna realita. V Rusku testujú dopad VR okuliarov na produkciu kravského mlieka!
zdroj: Pixabaycom

Slnce, seno, virtuálna realita. V Rusku testujú dopad VR okuliarov na produkciu kravského mlieka!

Napriek vcelku bizarnému nadpisu, ide o vedecky podložený článok. Kravy sú vo virtuálnej realite evidentne šťastnejšie.

Pokiaľ ste na sebe niekedy mali okuliare pre virtuálnu realitu, tak viete, že ide o fenomén, ktorý dokáže naozaj mocné veci. Prvých pár minút si váš mozog síce uvedomuje, že ide len o ilúziu, ale po nejakej chvíli sa s tým, čo vidí úplne stotožní a pokiaľ si okuliare zložíte po 10 minútach, tá naša realita vám pripadá ako zlý sen. Nuž, zrejme nie sme jediné tvory, ktoré to tak vnímajú.

Farmári z okolia ruskej Moskvy sa podujali na nezvyčajný experiment. Svojim kravám nasadili upravené okuliare pre virtuálnu realitu a sledovali, či im to zlepší náladu, čím chceli docieliť zvýšenú produkciu mlieka. Do okuliarov sa im premietal obraz simulovaného letného poľa plného trávy, v ktorom boli farby upravené pri oči týchto zvierat. Kravy totiž vnímajú farby mierne odlišne ako ľudia.

krava vr virtualna realita
Ministerstvo pôdohospodárstva a potravín pre moskovský región (msh.mosreg.ru)

Zdá sa, že pozitívny efekt sa dostavil. Študia bola relatívne primitívna, takže farmári boli schopní zistiť jedine fakt, že kravám sa zlepšila nálada a pociťovali menej úzkosti. Žiadnym spôsobom však nebol monitorovaný dopad na produkciu mlieka. Na to sú potrebné ďalšie komplexnejšie štúdie.

Celý výskum vyvoláva najmä jednu zásadnú (a celkom logickú) otázku. Či by nebolo efektívnejšie kravy jednoducho vyhnať na pašu. Takéto vybavenie totiž nie je najlacnejšeou záležitosťou a pre zavedenie VR technológie do produkcie mlieka by boli potrebné enormné investície, pričom stále nie je isté, či by zvýšená produkcia mlieka u kráv tieto náklady dokázala vykryť.

Experiment veľmi pripomína praktiky použíté v českej filmovej trilógii "Slnce, seno,...", kde podobným spôsobom zvyšovali produkciu mlieka kráv nasadzovaním slúchadiel s rôznym typom hudby. Výskum sa odohral na farme Krasnogosrk a informovalo o tom samotné ruské ministerstvo pôdohospodárstva a potravín. Neskôr sa správa objavila aj v magazíne The Moscow Times.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio