MOBIL.sk MOBIL.sk

Muž z Texasu dostal do daru Apple Watch. Tie mu krátko po tom diagnostikovali chorobu a tým mu zachránili život!
zdroj: zdroj: CBS Austin

Muž z Texasu dostal do daru Apple Watch. Tie mu krátko po tom diagnostikovali chorobu a tým mu zachránili život!

Máme tu ďalší príbeh zo série život zachraňujúcich. Hlavnú úlohu hrajú opäť smart hodinky od Apple a ich majiteľ, ktorému ich funkcia merania tepu pomohla prežiť.

Dr. Ray Emerson nosil na ruke hodinky Apple Watch prvej generácie. Veľmi nešakane mu hodinky oznámili, že jeho srdcový rytmus je nepravidelný. Keďže je sám doktor (aj keď zverolekár), nenechal nič na náhodu a rozhodol sa navštíviť kardiológa. Kde ho pripojili na EKG prístroj.

"Ray, povedal mi, Vaše hodinky sa nemýlia. Máte artiálnu fibriláciu," reprodukuje Dr. Emerson prvé slová jeho doktora po vyšetrení. Artiálna fibrilácia je pritom jedným z prekurzorov mozgovej príhody. 79-ročný muž následne podstúpil operáciu na úpravu jeho srdcového rytmu.

Emerson dostal hodinky do daru od niekoho iného. Sám bol totiž podľa jeho slov priveľmi šetrný na to, aby si ich kúpil sám. Teraz na Apple Watch nedá dopustiť. Hoci sa jednalo len o prvú generáciu hodiniek vybavených iba funkciou merania tepu, pomohli mu. Štvrtá a piata generácia sú však už vybavené aj certifikovaným meraním EKG.

Doktor Zagrodsky, ktorý Rayovi urobil EKG vyšetrenie hovorí, že mnoho ľudí ani netuší, že sa s nimi deje niečo závažné. "Povedal by som, že aspoň raz alebo dvakrát týždenne za mnou dojde niekto len z dôvodu, že mu jeho hodinky povedali, hej, máš vážny problém."

Takýto prípad vôbec nie je ojedinelý. Len v poslednom roku sme písali o štyroch podobných prípadoch, kde však životy zachraňovali aj iné funkcie smart hodiniek, než sú tie späté s meraním srdcového rytmu. Smart hodinky a smart náramky stále nie sú úplne lacnou záležitosťou, ale v prípade, že vás upozornia na závažný zdravotný problém skôr, než sa stane niečo skutočne zlé, je ich skutočná hodnota nevyčísliteľná.

Dúfame, že výrobcovia neprestanú s vylepšovaním týchto zariadení a že postupne prinesú aj iné funkcie. Vcelku dlho sa napríklad hovorí o neinvazívnom meraní cukru pre diabetikov, ktorých je na svete stále viac. V budúcnosti by práve smart hodinky mohli suplovať rolu doktora a kontrolóra zdravotného stavu. Na jednej strane by to odľahčilo zdravotný systém, na strane druhej pomohlo ľuďom, ktorí majú skryté zdravotné problémy. Správu priniesla televízia CBS.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio