MOBIL.sk MOBIL.sk

Cítite sa starí na programovanie? Táto 84-ročná japonská programátorka vás vyvedie z omylu!
zdroj: Masako Wakamiya / Wikimedia.org

Cítite sa starí na programovanie? Táto 84-ročná japonská programátorka vás vyvedie z omylu!

Japonka Masako Wakamiya tvrdí, že v živote nie je nikdy neskoro na to, aby sa človek začal učiť programovať. Jej príbeh je plný inšpirácie.

Masako Wakamiya pracovala v banke a mala tesne pred dôchodkom. Vo svojich 58 rokoch sa rozhodla, že si zaobstará počítač. Keď sa začala učiť prácu s ním, anivo sne by jej nenapadlo, že neskôr získa titul najstaršej programátorky na svete. Stalo sa tak v jej 81 rokoch, keď vyvíjala aplikácie pre iPhone.

masako wakamiya
Masako vo svojom dome pri programovaní / zdroj: TRT World

Dnes má Masako krásnych 84 rokov a nazýva sa apoštolom v oblasti informačných technológií. Neustále nabáda seniorov vo svojom okolí, aby sa nebáli informačných technológií a aby ich začali používať. Jej argumentom je, že to obohatí ich život.

Masako dnes okrem programovania píše knihy, prednáša a snaží sa šíriť svoje posolstvo v domácom Japonsku i v zahraničí. Keď si Wasako zaobstarala prvý počítač, počítače ešte veľmi bežné neboli. Navyše seniori sú známi tým, že sa novým technológiám skôr vyhýbajú. Nezdajú sa im totiž zaujímavé. A ako sa Masako k programovaniu dostala?

masako wakamiya
Masako navrhla aplikáciu pre japonských dôchodcov / zdroj: TRT World

V čase, keď seniorka ešte programovať nevedela, dostala nápad, že vymyslí hru, ktorá by bola zaujímavá aj pre seniorov a v ktorej by dokonca seniori vďaka svojim životným skúsenostiam dokázali poraziť mladšie ročníky. S nápadom šla za vývojárskou spoločnosťou. Jej šéf jej ale dal nečakanú otázku, že čo keby hru urobila ona sama.

Programovala teda doma a niektoré súčasti diskutovala s človekom z vývojárskej spoločnosti cez Skype. V hre ide o obliekanie bábik do tradičných japonských krojov. Po nejakom čase sa Masako ozval miestny zástupca spoločnosti Apple a neskôr jej navrhol, či by spoločne nešli do USA. Najprv odmietla, no on na ceste nástojil, tvrdil že niekto v USA by sa s ňou rád stretol.

masako wakamiya
Táto 84-ročná programátorka píše knihy a prednáša. Tvrdí, že napriek svojmu veku sa cíti inteligrntná viac ako kedykoľvek predtým / zdroj: TRT World

Nakoniec vyplynulo, že išlo o šéfa spoločnosti Apple, Tima Cooka. S tým sa Masako naozaj stretla vo svojich 80 rokoch, deň pred vývojárskou konferenciou Apple. Myslela si, že pôjde len o zdvorilostné stretnutie, no on chcel vedieť viac o jej aplikácii. Vysvetlila mu, že dôchodcovia majú problém s gestami, ale sú skvelí v ťukaní na displej, preto ovládanie hry prispôsobila. Tim Cook ju po rozhovore nazval veľmi inšpirujúcou osobou.

timcook masako wakamiya
Masako sa na pozvanie samotného Tima Cooka, šéfa spoločnosti Apple dostala na vývojársku konferenciu spoločnosti ako oficiálne najstarší programátor na svete / / zdroj: Nikkei Asian Review

Hoci Masako vo svojom živote navštívila vyše 60 krajín sveta a stretla mnohých ľudí, toto stretnutie považuje za niečo extra. Nie každému sa totiž podarí stretnúť so šéfom spoločnosti Apple a to na jeho pozvanie. Navyše ju programovanie udržuje veľmi čulú. Masako hovorí, že má hoci má 84 rokov, cíti sa inteligentná viac ako kedykoľvek predtým.

Najnovšie z kategórie: Príbehy

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio