MOBIL.sk MOBIL.sk

Laptopy od Huawei sa budú predsa len vyrábať s Windowsom! USA udelila Microsoftu výnimku
zdroj: huawei.com

Laptopy od Huawei sa budú predsa len vyrábať s Windowsom! USA udelila Microsoftu výnimku

Kauza Huawei vs USA sa tiahne už viac ako pol roka a stále nie je jasné ako nakoniec dopadne. Huawei momentálne nemôže obchodovať so spoločnosťou Google, čo má za následok, že jeho nové smartfóny sa predávajú bez oficiálneho obchodu Play Store. To im môže výrazne uškodiť a pravdepodobne preto zatiaľ spoločnosť nepriniesla na západné trhy skladací smartfón Mate X.

Oblasť inteligentných mobilov teda zatiaľ nevyzerá pre Huawei príliš ružovo. V prípade laptopov je ale situácia o niečo lepšia. Huawei využíva v svojich laptopoch operačný systém Windows od Microsoftu, ktorý by teoreticky kvôli zákazu nemohli využívať. Hovorca americkej spoločnosti ale prezradil, že Ministerstvo obchodu udelilo Microsoftu povolenie na vývoz „softvéru pre hromadný trh“ pre Huawei.

Nevieme s istotou povedať, čo znamená pojem softvér pre hromadný trh. Môžeme ale hádať, že ide o systém Windows a licencie Office, ktoré Microsoft čínskemu výrobcovi dodáva. Microsoft teda dostal na obchod s Huawei výnimku a pravdepodobne sa v budúcnosti dočkáme nových čínskych laptopov vybavených Windowsom.

zdroj: Huawei

To je skvelá správa pre Huawei aj jeho zákazníkov. Spoločnosť síce mala v zálohe plán B v podobe vlastného operačného systému, ktorý by do laptopov mohli inštalovať, avšak celosvetovo rozšírený a mnohými vývojármi podporovaný Windows je určite lepšia voľba. 

Pripomeňme, že Huawei bol v lete práve kvôli sankciám a zákazu obchodovania s americkými spoločnosťami, nútený odložiť predstavenie svojich nových laptopov. Navyše, pozastavil aj predaj svojho MateBooku X Pro. Povolenie obchodovania medzi Huawei a Microsoft by teda mohlo znamenať, že sa v blízkej budúcnosti dočkáme celej série nových MateBookov.

Najnovšie z kategórie: Microsoft

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio