MOBIL.sk MOBIL.sk

S pomocou Diple môžete pozorovať baktérie či krvné bunky. Ide o mikroskop určený pre smartfón
zdroj: Diple

S pomocou Diple môžete pozorovať baktérie či krvné bunky. Ide o mikroskop určený pre smartfón

Ak patríte k večne zvedavým ľuďom, ktorí radi niečo skúmajú alebo ste len geek milujúci technologické hračky, tento článok je rozhodne pre vás.

Na Kickstarteri sa pred pár dňami objavil veľmi zaujímavý crowdfundingový projekt. Ide o mikroskop, ktorý je určený pre smartfóny. Táto technologická hračka zaujala ľudí natoľko, že už v priebehu prvých pár dní sa jej podarilo vyzbierať viac než požadovanej sumy. Je tým pádom už dnes úplne jasné, že smartfónový mikroskop s názvom Diple sa určite bude vyrábať.

diple mikroskop
Diple

Podľa tvorcov je Dipple schonpý zväčšiť obraz až 1000-krát. Teoreticky by sa teda dalo povedať, že z jeho použitím budete schopní pozorovať mikroorganizmy, baktérie alebo dokonca krvé bunky. Dipple bude dodávaný v krabičke o veľkosti štandardnej smartfónovej krabice. V nej nájde poúžívateľ predpripravené zväčšovacie vložky.

diple
S Diple môžete pozorovať mikroorganizmy, bunky, roztoče, prach a mnoho iného / Diple

Jedna zväčší obraz 35-krát, druhá 75-krát a tiretia až 150-krát a tieto hodnoty ešte môžu byť zvýšené použitím zoomu na fotoaparáte smartfónu. Tvorca mikroskopu Diple tvrdí, že teoreticky je možné dosiahnuť až spomínané 1000-násobné zväčšenie obrazu bez toho, aby boli zreteľné jednotlivé pixely. Táto hodnota však bude závisieť od použitého smartfónu.

Diple je v podstate veľmi jednoduchým zariadením, s miestom pre vzorku, svetlom a zväčšovacím sklíčkom, na ktoré sa priloží objektív smartfónu. Na displeji potom následne vidíte osvetlený a zväčšený obraz predmetu, ktorý pozorujete. Môžete si zhotoviť jeho fotografiu alebo si poprípade nejaké živé pohybujúce sa baktérie natočiť na video.

Cena tohto zariadenia je stanovená na 53 € alebo momentálne sa na Kickstarteri predáva od výhodnejších 36 €. V ponuke sú rôzne kombinácie zväčšovacích vložiek. Človek si môže kúpiť balenie s jednou, dvomi alebo tromi vložkami. Vyberanie finančných zdrojov od podporovateľov bude pokračovať do 18. decembra a prvé mikroskopy dorazia k svojim majiteľom niekedy v priebehu mája 2020. Viac informácií nájdete na stránke projektu.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio