MOBIL.sk MOBIL.sk

Loon, sesterská spoločnosť Googlu, prinesie internet do amazonského dažďového pralesa
zdroj: Loon

Loon, sesterská spoločnosť Googlu, prinesie internet do amazonského dažďového pralesa

Spoločnosť Google patrí pod korporátne krídla značky Alphabet. Tá však združuje aj iné zaujímavé firmy. Jednou z nich je Loon.

Loon je spoločnosťou, o ktorej ste v minulosti už pravdepodobne počuli. Zaoberá sa rozširovaním internetového pokrytia v menej rozvinutých alebo ťažko dostupných častiach sveta. Používa na to balóny lietajúce vo výške 20 km, takže letecká doprava nie je ovplyvnená žiadnym spôsobom. Prostredníctvom balónov nesúcich antény sa následne šíri internetový signál.

loon balon internet
Jeden zo stratosferických balónov spoločnosti Loon / Loon

Pilotný projekt spoločnosti bol spustený ešte v roku 2013, keď nad Novým Zélandom vypustili 30 balónov. Loon tiež zabezpečoval internet pre niektoré nedostupné regióny v Afrike. Loon sa však momentálne chystá na ďalší veľký projekt. Bude ním internetové pokrytie v častiach amazonského dažďového pralesa.

balon loon internet
Balón spoločnosti Loon krátko po vypustení

Balóny budú poskytovať 4G / LTE pokrytie v peruánskej časti amazonského pralesa, kde žije asi 200 tisíc ľudí. Vďaka terénu však na tomto mieste nie je možné pokrytie 3G signálom, takže títo obyvatelia sú ešte aj v roku 2019 nútení používať Edge pripojenie.

Stratosferické balóny sú vypustené do atmosféry a pomocou antén prijímajú signál zo zeme. Následne si ho medzi sebou distribuujú a posielajú ho naspäť na zem. V prípade, že je takýto balón vyradený z prevádzky, čaká ho koordinovaný zostup, ktorý Loon úzko komunikuje s letovou prevádzkou.

balon loon internet
Balóny sa vznášajú v stratosfére medzi vrstvami prúdiaceho vzduchu / Loon

Firma Loon však neoperuje v tejto oblasti po prvýkrát. V roku 2017 zabezpečovali pohotovostný internet v zatopených oblastiach v dôsledku meteorologického fenoménu El Niño a tiež začiatkom tohto roka, keď túto oblasť zasiahli zemetrasenia. V priebehu niekoľkých rokov sa tak nad Peru vznášalo až 100 takýchto balónov.

Loon dúfa, že amazonský dažďový prales bude pokrytý 4G internetom niekedy v roku 2020, keď spoločnosť dostane povolenie od peruánskeho ministerstva dopravy.

zdroj: medium.com

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio