MOBIL.sk MOBIL.sk

Pozrite si týchto 10 technických hračiek deväťdesiatych rokov, ktoré miloval každý z nás
zdroj: MOBIL.sk

Pozrite si týchto 10 technických hračiek deväťdesiatych rokov, ktoré miloval každý z nás

Tie roky deväťdesiate, krásny to čas, keď sme sa namiesto smartfónov, ktoré dnes vedia doslova všetko, obklopovali množstvom technologických hračiek. Tie sú už v minulosťou, a tak sme sa rozhodli zaspomínať si. Toto je 10 technických hračiek z 90. rokov, ktoré miloval každý z nás.

Diskety

Praotcom všetkých USB kľúčov bola 3,5-palcová disketa. Tento formát bol u nás asi najrozšírenejší a niet sa čomu diviť, veď na túto disketu ste si mohli uložiť neuveriteľných 1,44 MB! Áno, to je jedna digitálna fotografia alebo jeden väčší dokument vo worde. Pokiaľ ste si vtedy chceli nainštalovať hru, alebo čokoľvek väčšie ako bola kapacita diskety, museli ste si súbor rozdeliť a umiestniť ho na 10 diskiet. Navyše boli tak krásne pomalé, že sme radi, že sú preč.

zdroj: instagram.com

Digitálky s kalkulačkou

Všetci nosili hodinky. Okrem mestskej veže ste si totiž nemali kde skontrolovať čas, hlavne na začiatku dekády, keď ešte ľudia nenosili mobilné telefóny bežne. Najväčší technologickí maniaci však mali digitálky s kalkulačkou. Vec, nad ktorou mnohí otvárali ústa. Nehovoriac o tom, že tieto digitálne zázraky na zápästie mali v sebe zabudovaných 5 budíkov a neskôr aj pamäť na telefónne čísla. V porovnaní s dnešnými smart hodinkami nič moc, ale vtedy šlo o veľkú vec.

Choose ur weapon ⏱ #Casio #oldschoolwatches #watchwithcalculator #dontneedrolex #5am

Príspevok, ktorý zdieľa Vortex [GER] (@vortexger),

zdroj: instagram.com

Videohry

Sega, Nintendo, Playstation alebo obyčajná konzola z čínskeho trhoviska. Každý mal doma nejakú hernú konzolu. Detská sa ponáhľali domov zo školy, aby si mohli zapnúť hry a hrať sa a hrať, kým neprídu domov rodičia a nepošlú ich písať si úlohy. Tanky, Super Mario, Lode Runer, Contra, Crash Bandicoot, Tekken, Carmagedon, Starcraft a mnoho iných titulov sa vtedy staralo o našu zábavu.

Walkman a kazety

Ešte pred príchodom mp3 prehrávačov patrila hudba na cestách Walkmanom. Tieto krabičky sme nosili pripnuté na opaskoch a do nich sa vkladali magnetofónové kazety. Pretáčanie, nahrávanie, A a B strana kazety. Posledné modely dokonca dokázali rozoznať kedy sa na páske začína ďalšia pieseň, a tak ste už nemuseli pretáčať kazety do nemoty. Tou temnejšou stránkou boli situácie, keď sa páska z kazety vytiahla alebo zamotala. A pretáčanie pomocou ceruzky bol absolútny top, čo sa týka prácou s kazetami.

Awesome Mix. Vol 2

Príspevok, ktorý zdieľa Simon (@sim0n_swe),

zdroj: instagram.com

Discman a cd-čka

Po walkmanoch prišli discmany. V porovnaní s walkmanmi bolo počúvanie hudby na cd-čkach luxusným zážitkom po stránke prehrávania aj kvality hudby. Trochu menej praktické bolo nosenie Discmanu, lebo bol jednoducho veľký a mal dosť nepraktický tvar. Na druhej strane, vzhľadom na kompaktnosť a odolnosť cd-čok, ste si so sebou mohli nosiť aj 10 albumov na počúvanie. A keď do hry vstúpil formát mp3, tak sa to všetko ešte zlepšilo. Mohli ste si robiť veľké výbery piesní na jedinom kompaktnom disku.

zdroj: instagram.com

Digitálne fotoaparáty

Minule som doma našiel kompaktný fotoaparát a spomenul som si, aké skvelé bolo fotiť na pamäťovú kartu. Žiadny film, žiadne vyvolávanie. Iba obria 32 MB (áno, čítate dobre - megabajtov) pamäť, na ktorú sa zmestilo ohromné množstvo vysoko kvalitných 2 Mpx fotografií. Čím viac sme mali megapixelov a zoom-u, tým lepšie fotky sme mohli robiť. Teda aspoň nejak tak si to pamätám ja.

Mobily

Veľké a nemotorné zariadenia s batériou o rozmeroch cestovného kufríka, vystriedali malé mobily s trčiacimi anténami a výmennými krytmi. Monochromatické displeje, EMS-ky, logá, vytváranie a kupovanie melódií a prívesky, ktoré začali blikať ešte predtým, než vám mobil začal reálne zvoniť. Pri všetkých týchto veciach ma chytá sentiment. Jediná vec, za ktorou sa mi však naozaj cnie, je nabíjanie raz za týždeň. A zrejme nie som jediný.

#ericsson #r250spro

Príspevok, ktorý zdieľa OmFungkyDjadoelaras (@omfungkydjadoel69),

zdroj: instagram.com

VHS-ky, videá a VHS kamery

Aj dnes sú ešte naše skrine plné videokaziet, ktoré čakajú na digitalizáciu. Oslavy, svadby, prvé sväté prijímanie, stužková. Všetky tieto udalosti máme zaznamenané na VHS kazetách. Majú nezameniteľný retro obraz a zvuk s rôznymi vadami, ktoré ale patrili k tomu. Aj vám sa stalo, že ste si chceli nahrať nejaký film a nahrali ste ho nesprávnu kazetu? Babkina sedemdesiatka tak bola nenávratne preč. Ešte vtipnejšie bolo, ak ste nahrávali nejaký obsah a ten starý, nevhodný sa nepremazal celý. Pozeráte s návštevou zábery z dovolenky a naraz... Musíme povedať, že VHS kazety boli skvelá vec.

#vhs #vintage #vhsrecorder #vhstape

Príspevok, ktorý zdieľa Nancy (@monitoveneno),

zdroj: instagram.com

Tetris

Ak video hry k televízorom boli centrom domácej zábavy, centrom zábavy kdekoľvek bol Tetris. 21 hier v jednom kompaktnom tele z plastu a hlavnými hrdinami všetkých z nich boli kocky. Tetris, had alebo formule. Všetky hry boli šialene jednoduché a zároveň zábavné.

çocuklar gibi şen olalım 🎮

Príspevok, ktorý zdieľa avamkahvesi (@avamkahvesi),

zdroj: instagram.com

Laser

Ázijskí bratia k nám v deväťdesiatych rokoch priniesli ešte jednu vychytávku. Lasery. Nosili sme ich do školy a štvali učiteľov, ktorí boli občas bezradní. Korunu tomu celému nasadili vymeniteľné násady, ktorými ste mohli dať jednosmernému lúču svetla tvar kvetiny, psíka alebo srdca a pre zmenu štvať učiteľov počas vyučovania viac estetickým spôsobom.

Laser pointer from the 90's used to be really popular back in the late 90's #90slifeinqatar #laserkeychain #pointer #qatar #nostalgia

Príspevok, ktorý zdieľa 90s life In Qatar ايام الطيبين (@lifeinqatar),

zdroj: instagram.com

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio