MOBIL.sk MOBIL.sk

V predinštalovaných aplikáciách vášho smartfónu môžu byť desiatky bezpečnostných rizík!
zdroj: pxhere.com

V predinštalovaných aplikáciách vášho smartfónu môžu byť desiatky bezpečnostných rizík!

Väčšina Android smartfónov je dodávaných s vlastnou nadstavbou, ktorá okrem špecifického dizajnu ponúka aj špeciálne predinštalované aplikácie. Výskum z Kryptowire odhalil, že tieto aplikácie sú plné bezpečnostných rizík!

Pokiaľ nevlastníte Google Pixel alebo niektorý z mobilov projektu Android One, pravdepodobne ste v ňom už po prvom spustení našli niekoľko predinštalovaných aplikácií. Výskumníci z Kryptowire v týchto predinštalovaných aplikáciách objavili celovo 146 bezpečnostných rizík. 

Medzi rizikami, ktoré boli odhalené, sú napríklad neautorizované inštalovanie aplikácií, neoprávnené modifikovanie systému, menenie bezdrôtových nastavení a dokonca aj nahrávanie zvuku na pozadí. Tieto zistenia sa týkajú celkovo až 29 výrobcov Android smartfónov. Medzi nimi sú aj dobre známe spoločnosti ako Samsung, Asus či Xiaomi – to znamená, že niektoré zo spomenutých rizík sa môžu nachádzať aj vo vašom smartfóne.

zdroj: kryptowire.com

To najalarmujúcejšie je, že ide o aplikácie vytvárané dôveryhodnými spoločnosťami a nie tretími stranami. Užívatelia si ich sami od seba nestiahli, ale v smartfóne ich mali od výroby – možno o nich dokonca ani netušili. V mnohých prípadoch dokonca systém neumožňuje ich dodatočné odinštalovanie.

Samsung sa ale bráni a tento výskum spochybňuje. V stanovisku pre portál Wired napísal, že okamžite spustili vyšetrovanie na aplikáciách, ktoré boli vo výskume označené. Údajne sú všetky dostatočne zabezpečené a nie sú žiadne dôvody na obavy.

Najnovšie z kategórie: Android

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio