MOBIL.sk MOBIL.sk

Nový 16-palcový MacBook Pro má nový displej, lepší výkon a klávesnicou sa „vracia ku koreňom“
zdroj: Apple

Nový 16-palcový MacBook Pro má nový displej, lepší výkon a klávesnicou sa „vracia ku koreňom“

Apple včera bez veľkých ovácií predstavil nový 16 palcový MacBook Pro. Spoločnosť ho označuje ako „najlepší PRO notebook navrhnutý pre vývojárov, fotografov, filmárov, vedcov, hudobných producentov a každého, kto sa spolieha na Mac a robí tú najlepšiu prácu.“

Apple dáva zbohom 15 palcovým obrazovkám a ich nový MacBook Pro má 16 palcov. Jeho rozlíšenie je 3072 x 1920 pixelov s hustotou 226 ppi a podporuje širokú škálu farieb P3 a True Tone na úpravu farebnosti displeja. Pozitívum je, že MacBook Pro je aj napriek väčšiemu displeju viac-menej rovnako veľký. 16 palcovú obrazovku totiž vďaka zníženiu rámikov dostali do 15 palcového tela a nový model je v podstate identický s 15 palcovým MacBookom Pro z 2015. Hmotnosť základného modelu má 2 kilogramy.

zdroj: Apple

Nová "Magic keyboard"

Tou najväčšou zmenou popri väčšom displeji je nová klávesnica. Zmeny, ktoré Apple spravil, môžeme nazvať ako vracanie sa ku koreňom. V prvom rade sa vzdáva motýľovej klávesnice, ktorú používal v svojich laptopoch posledné roky. Bohužiaľ, po celý ten čas sa stretávala s mnohými technickými problémami ako napríklad zasekávanie tlačidiel a užívatelia sa na ňu viac sťažovali ako chválili. Spoločnosť sa preto vracia k starým dobrým „nožnicovým“ spínačom, ktoré sa používajú vo väčšine laptopov a klávesnicu nazýva „Magic Keyboard.“ 

Samozrejme, v hornej časti nechýba Touch Bar, avšak po novom je o niečo kratší. Vedľa neho sa totiž nachádza fyzická klávesa Esc, ktorú staršie generácie ponúkali len ako dotykové tlačidlo v Touch Bare. Novinkou sú aj šípky na klávesnici, ktoré sú teraz v klasickom „T“ tvare.

zdroj: Apple

Lepší chladiaci systém a vyšší výkon

Apple zapracoval na odvádzaní tepla z MacBooku. Jeho cieľom bolo zabezpečiť, aby MacBook Pro dokázal fungovať nepretržite aj na náročnejších úlohách, preto priniesol „najpokročilejšiu tepelnú architektúru, aká kedy bola v Mac notebooku.“ Detailnými číslami vás nebudeme zaťažovať, avšak ventilátory majú dlhšie lopatky, vďaka čomu dokážu odvádzať viac tepla ako predtým.

zdroj: Apple

16 palcové MacBooky Pro dostávajú 9. generáciu procesoru Intel i9 so 6 alebo 8 jadrami a funkciou Turbo Boost. Základná frekvencia je 2,6 GHz, avšak je tu možnosť jej navýšenia až na 5,0 GHz. Vďaka nim by mala byť novinka 2,1 krát rýchlejšia ako štvorjadrový 15 palcový MacBook Pro. MacBook Pro po prvýkrát dostáva verziu s až 64GB pamäťou RAM, základný model má 16GB RAM. Vnútorná pamäť SSD môže mať od 512GB až po 8TB. To je najväčší SSD disk, aký bol kedy použitý v notebooku.

O grafický výkon sa postarajú GPU AMD Radeon Pro 5000M, čo sú prvé grafické karty založené na 7nm technológii. Základná konfigurácia by mala mať 2,1 krát vyšší grafický výkon oproti minuloročnému modelu za rovnakú cenu. Tí, čo si vyberú najvyššiu možnú verziu, pocítia až o 80% vyšší výkon.

zdroj: Apple | youtube.com

Väčšia batéria a pokročilý zvuk

Zákazníkov tiež poteší, že Apple zväčšil batériu v MacBooku Pro. Tá ma teraz 100Wh, čo je mimochodom najväčšia batéria, akú kedy spoločnosť v notebooku použila. Vďaka nej by mal 16 palcový MacBook Pro vydržať 11 hodín surfovania po internete. Novinka sa môže pochváliť lepším zvukom. Obsahuje 6 prepracovaných reproduktorov s novou technológiou, ktorá eliminuje nechcené vibrácie a ponúka tak čistejší zvuk. Ponúknuť by mali aj o niečo hlbšie basy a o 40% lepšiu redukciu šumu.

16 palcový MacBook Pro sa bude predávať za rovnakú cenu ako predchádzajúca generácia. V USA bude stáť od 2 399 dolárov za základnú verziu a na výber bude medzi dvomi farbami, na ktoré sme zvyknutí – strieborná a sivá. Nový MacBook má úplne nahradiť staršie 15 palcové modely a Apple ich z toho dôvodu prestáva predávať. Cenu ani dostupnosť na Slovensku zatiaľ nepoznáme.

zdroj: apple.com

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio