MOBIL.sk MOBIL.sk

Natáča si nás tajne Facebook počas toho, ako scrollujeme nástenkou?
zdroj: pixabay.com

Natáča si nás tajne Facebook počas toho, ako scrollujeme nástenkou?

Facebook sa v poslednej dobe snaží očistiť si svoje meno a dokázať užívateľom, že mu môžu dôverovať. Bohužiaľ, najnovšia kauza týkajúca sa tajného používania kamery v aplikácii, im v tom zrejme nepomôže.

Na problém upozornil užívateľ Joshua Maddux, ktorý si všimol nezvyčajné správanie v aplikácií Facebook na svojom iPhone. V určitom momente sa zrejme kvôli chybe zobrazuje Facebooková aplikácia posunutá a v jej pozadí môžeme vidieť spustenú zadnú kameru. Vyzerá to tak, ako keby aplikácia využívala kameru na pozadí aj počas obyčajného scrollovania nástenkou.

Maddux zverejnil video s touto nezvyčajnou chybou na svojom Twitteri. Týka sa špeciálne zariadení so systémom iOS 13.2.2. Keď vyskúšal spraviť rovnaký proces na staršom iOS 12, zapnutá kamera sa mu na pozadí neotvorila. To isté platí aj o Android smartfónoch.

zdroj: @JoshuaMaddux | twitter.com

Mohli by sme namietať, že to môže naznačovať chybu v samotnom iOS 13, o ktorej Facebook nemusí mať ani poňatia. Faktom ale je, že spustený fotoaparát sa na pozadí zobrazuje len v prípade, ak má aplikácia Facebook povolenie na používanie kamery. Vyzerá to teda tak, že fotoaparát skutočne využíva priamo aplikácia.

Navyše, vzhľadom na pochybnú minulosť Facebooku, ktorá je poznačená viacerými kauzami, sú na mieste obavy o našu bezpečnosť a súkromie. Samotná sociálna sieť sa zatiaľ k tomuto podozreniu nevyjadrila. Nevieme ani to, z akého dôvodu by chceli získavať dáta zo zadnej kamery a či sa tieto dáta posielali mimo smartfón.

Problém tajného využívania kamery sa nemusí týkať len Facebooku. Teoreticky každá aplikácia, ktorej dáte povolenie na využitie fotoaparátu, môže pomocou neho na pozadí nakrúcať. Jediná obrana voči tomu je zablokovať prístup ku kamere alebo – tak, ako to robí napríklad aj Mark Zuckerberg, kameru skrátka fyzicky prelepiť.

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio